Antalya E.M.S.İ.M. de kullanılan daldırmalı tip kalsiyum karpit fırınının ısı dengesi ve enerji ekonomizasyonu
- Tez No: 29080
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
XV ÖZET Isı dengesi hemen hemen bütün fırınlarda kullanılan çok önemli bir hesaptır ve çeşitli enerji kaynaklarından alınan enerjiyi ve üretim esnasında harcanan veya çeşitli yollarla kaybolan ve dağıtılan enerjiyi liste halinde ortaya çıkartıp gösteren bir metod teşkil eder. ülkemizdeki kalsiyum karbür ihtiyacının %60'ma cevap veren Antalya Elektrometallurji Sanayii işletmesi Müessese sinde yılda ortalama 200000 kWh enerji tüketilmekte olup uygun bir projelendirme ile oluşturulacak ısı tesisleri kullanılmak sureti ile bu tüketime karşılık fırının verimi büyük oranda artacaktır. Bu çalışmada amacımız, fırının güncel verimini ve ısı kaybını gözler önüne sermek ve mevcut ısı kaybını, bir ısı kaynağı haline getirip, seracılıkta ısınma ve kullanma amacı ile sıcak su elde edebilmede hatta elektrik enerjisi üretme de kullanılabileceği gerçeğini ifade etmeye çalışmaktır. Kamu iktisadi teşekküllerinin, devletin üzerine yük olduğu ve her geçen sene daha çok zarar ettikleri konusunun, sıkça dile getirildiği şu günlerde, fabrikaların ısı harcamalarını gözden geçirmeleri ve kısa vadeli masraflardan kaçınmadan uzun vadede kar getirecek atılımlar yapmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The heat balance that is used in all kinds of furnaces, is very important. It is a procedure that leads to appear the energy consumed and seperated by means of several ways or the energy used by productions against the energy given to the plant. The annual average consumption of A. E. M.S.I. M. is 6 200*10 kWh and this plant is supplying 60% of general requirement of Türkiye. ît is possible to develop thermal efficiency according to the general consumption if suitable projects are made up. A purpose of this study is to calculate the actual efficiency and heat losses of the commercial calcium carbide furnace and to illustrate the essential amount of the energy released. Furthermoi-e it is aimed that the usage of the energy released as a supply for heating of greenhouses and also to get warm water for general use and heating actually another usage of energy released should be to produce electric. All plants and companies those are related with goverment, have not to avoid to spend much money for the short time to build new heat centrals to use the heat released instead of to release it into the ambient.