Bir döküm fabrikasının doğalgaza dönüşüm projesi ve getireceği avantajlar
- Tez No: 29081
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Doğal gazın sanayide kullanımı, enerji tasarrufu » mamul maliyetine ve kalitesine katkısı gibi avantajlar getirmektedir» Doğalgaz kullanan ısıtma sistemleri yük derişmelerine en kısa sürede cevap verebilmekte ve tesisteki bağımsız ısıtma cihazlarından bağımsız olarak çalışabilmektedir. Bu çalışmada I» Bölümde fabrikanın tesisat hesabı ve doğal gaza geçiş üzerinde durulmuş tesisat ekipmanları dizayn edilmiş ve projelendirilmiştir. II. Bölümde ise doğal gaza geçildiğinde fabrikaya getireceği avantajlar özellikle mamul maliyeti düşürücü »karlılık arttırıcı kısaca ekonomik yönde avantajlar araştırılmış, fabrikanın 1991 « 1992 yıllarında kullandığı diğer yakıt maliyetlerini^ doğalgaz eşdeğeri olarak karşılaştırılması yapılmıştır»
Özet (Çeviri)
SUMMARY The use of Natural Qae in the industry is advantageus in terms production costs, the improvement of quality and saving energy consumption. The heating systems which consume natural gaz are capable operating in all the rapid energy changes and can operate indepen dent from the other heating devices. In this study» the subjects of the first chapter are rela ted to the equipment design of the factory and the conversion of the sy-sttms to natural gas and their designs. In the second chap ter» as the conversion of the systems to natural gas is completed, the advantages for the factory have been especially recearched in terms of economy and the costs of the fuels consumed by factory in 1991& 1992 have also been compared to equivalent costs of natural gas*