Elektron-atom çarpışma deney düzeneğinin kurulumu ve iyonlaşma tesir kesitlerinin ölçümü
Design of electron-atom collision set-up and measurements of ionization cross section
  1. Tez No: 290894
  2. Yazar: FATIMA OLGAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, elektron çarpışma (eCOL) laboratuarındaki deney düzeneği; elektron tabancası, hedef gaz atomu (He), saçılan ve koparılan elektronların ölçümünü yapmak üzere dizayn edilen analizör ve elektron demeti akımını ölçmek amacı ile kullanılan Faraday Elektron Toplayıcıdan (FET) oluşmaktadır. Deney düzeneğinde ölçülebilir açı aralığını artırmak için büyük FET üzerine belli bir açıda küçük FET yerleştirilmiştir.Vakum çemberi içinde sabit bir açıya yerleştirilen elektron tabancasıyla üretilen elektron demeti etkileşme bölgesine doğru lensler yardımıyla elektrik alanlar vasıtasıyla yönlendirilmiştir. Etkileşme bölgesinde bu düzleme dik olarak gönderilen hedef atomlar ile gelen elektron demeti çarpışır. Çarpışma olaylarından (elastik veya inelastik) herhangi biri için saçılan ve/veya koparılan elektronlar enerji analizörleriyle detekte edilmiştir.Atom fiziğinde, bir temel parçacıkla bir atom arasındaki etkileşme tesir kesiti ile tanımlanmaktadır. Elektron etkisiyle iyonlaşma olayında çarpışmadan sonra farklı türlerde dört tesir kesiti ölçümleri yapılabilir. Bunlar: i) toplam iyonlaşma tesir kesiti , ii) tekli diferansiyel tesir kesiti (SDCS), iii) ikili diferansiyel tesir kesiti (DDCS) ve iv) üçlü diferansiyel tesir kesiti (TDCS) ölçümleridir. Bu tezde, Elektron- atom çarpışmalarında elastik, elastik olmayan ve ikili diferansiyel tesir kesit ölçümleri 55-300 eV enerji aralığında (eCOL) laboratuarındaki deney düzeneği kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the set-up in electron collision (eCOL) laboratory consists of electron gun, target gas atom, two analyzers to detect the ejected and scattered electrons and a Faraday Cup (FC) to measure the current of the electron beam. A second and smaller faraday cup is used to remove the limitation of measurable angle.The electron beam that is produced by electron gun is placed in vacuum chamber and it is guided to interaction region by electrostatic fields. The electron beam crosses by the target gas at the interaction region in the perpendicular plane. The scattered and ejected electrons are detected by electron energy analyzers after the collision.The interaction between atom and an elementary particle is defined by cross section measurements in atomic physics. Four types of cross section can be described in electron impact ionization of an atom. These are: i) Total ionization cross section, ii) single differential cross section (SDCS) iii) Double differential cross section (DDCS) and iv) Triple differential cross section measurements. In this thesis, elastic, inelastic and double differential cross section measurements of He atom are investigated between 55-300 eV electron energies in the set-up at eCOL laboratory.