Kobalt bazlı (Co43Fe20Ta5.5B31.5) iri hacimli metalik camın camlaşma kabiliyetinin geliştirilmesi
Improvement of glass forming ability of cobalt based Co43Fe20Ta5.5B31.5 bulk metallic glass
- Tez No: 290895
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEKİN HİTİT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Co43Fe20Ta5.5B31.5 metalik cam alaşımı oldukça yüksek basma dayanımına (5.2GPa) sahiptir. Ancak bu alaşımın kritik döküm kalınlığı sadece 2 mm dir. Ayrıca kullanılan hammadde ve üretim aşamaları düşünüldüğünde üretim maliyeti yüksek bir malzemedir. Bundan dolayı alaşımın endüstriyel alanda kullanılabilmesi için alaşımın kritik döküm kalınlığının mutlaka artırılması ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi gerekmektedir. Bunun için bu çalışmada alaşımın maliyetini düşürmek için kobalt miktarı azaltılarak demir miktarı artırılmış ve alaşımın camlaşma kabiliyetinin artırılması içinde niobiyum katkısı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Co43Fe20Ta5.5B31.5 is one of the bulk metallic glass alloys which has the highest fracture strength (5185 MPa) that has been reported so far. However, this alloy has limited critical casting thickness, which is only 2 mm. Also, raw materials of the alloy are very expensive and production cost is very high. For these reasons, critical casting thickness of this alloy must be increased and production cost must be decreased in order to use it in industrial applications. Therefore, in this study, iron content is increased in order to reduce production cost and niobium is added to increase the critical casting thickness of the alloy.