Bazı 1-sübstitüe fenil 3,5-difenilformazanların asitlik sabitlerinin ve tautomer dengelerinin spektroskopik yöntemle saptanması
Spectroscopic determination of acidity constants and tautomer balances of some 1-substituted phenyl-3,5-diphenylformazans
  1. Tez No: 290914
  2. Yazar: ERCAN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJGAN ÖZKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, ilk basamak olarak, daha önce sentezlenmiş olan, 1-konumunabağlı fenilin o-, m- ve p- konumlarında bulunan Cl, Br, OH, NO2 ve CH3 sübstitüentlive TPF olarak adlandırılan sübstitüentsiz formazan türevlerinin asitlik sabitleri ve pKadeğerleri araştırıldı. 25 oC'de ( 0.1 oC) UV-görünür bölge spektroskopik yöntemaracılığıyla değerler saptandı. Çalışılan moleküllerin protonlanma ve deprotonasyondavranışları pH bölgesini de içeren süper bazik-süper asidik bölge aralığında araştırıldı(10N'lik KOH'tan %98'lik H2SO4'e kadarki aralık). Deneysel değerlerdeki ?maxkaymaları göz önünde bulundurularak sübstitüent etkisi de saptandı. İkinci basamakolarak, aynı bileşiklerin beş farklı çözücüde; DMSO, dimetilsülfoksit; CH3OH,metanol; CHCl3, kloroform; C6H6, benzen ve C6H14, N-heksanda, 25-35-45 oC'de (0.1 oC)UV-görünür bölge spektroskopik yöntem aracılığıyla azo-hidrazon dengesisaptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, in the first step, we investigated the acidity constants and pKavalues of the formazans, named as TPF (no-substituent), and substituents Cl, Br, OH,NO2 and CH3 o, m, p positions on 1-phenyl ring were synthesized before. Wedetermined by using UV?visible spectroscopic technique at 25 oC (0.1 oC). Theprotonation and deprotonation behaviors of the studied molecules were investigated inthe range from the super basic to super acid region (i.e., 10 N KOH to % 98 H2SO4)including the pH region. The effect of substituents was also determined by considering?max shift for experimental values. In second step, we investigated azo-hydrozonebalance of the same compounds in five different solvents, which are DMSO,dimethylsulfoxide; CH3OH, methanol; CHCl3, chloroform; C6H6, benzene and C6H14,n-hexane, by using UV-Visible spectra at 25-35-45?C (0.1 oC).