Silindirik yüzeylerde eğriliğin ısı geçişin etkisi
The effect of curvature on heat transfer at the concave surfaces
- Tez No: 29097
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KAYANSAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
SILINDIRIK YÜZEYLERDE E?RİLİ?İN ISI GEÇİŞİNE ETKİSİ - ÖZET - Bir yüzeyin, yüzeye çarpan hava jeti yardımı ile ısıtılması veya soğutulması üzerine literatürde çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Ancak bu araştırmaların hemen tamamı, düz yüzey veya kanallar içindir. Bu çalışmada, silindirik bir kanalın tüm iç yüzeyinden akış olması (gözenekli yüzey) veya iç yüzeyden kanala dik bir jet akışı olması durumları için, eğriliğin akışa ve ısı geçişine etkisi araştırılmıştır. Kanalın tüm iç yüzeyi boyunca akış olması durumu için, akım fonksiyonu tanımı kullanılarak momentum denklemleri sadeleştirilmiş ve kanalın eğriliğine bağlı olarak ısı geçiş katsayısını veren yarı teorik bir bağıntı geliştirilmiştir. Laminer jet akışı durumu için, Simpler algoritması olarak bilinen sayısal algoritma silindirik koordinatlara uyarlanarak bir bilgisayar programı hazırlanmış ve çeşitli eğrilikler için çalıştırılarak hız, sıcaklık ve basınç dağılımlarının eğriliğe bağlı değişimleri incelenmiştir. Çarpan jetin Re sayısı 100-1500 arasında değiştirilmiş, jet üfleme genişliğinin kanal yüksekliğine oranı 0.25 olarak sabit tutulmuştur. Sonuçlar grafikler halinde verilmiş, ayrıca elde edilen sayısal sonuçlar kullanılarak ısı geçiş katsayısı için ampirik bir bağıntı çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF CURVATURE ON HEAT TRANSFER AT THE CONCAVE SURFACES - SUMMARY - Because of their high heat transfer performance, the use of impinging air jets to heat or cool a surface is finding increased application in many industries. This investigation consists of numerical simulations of a cylindrical duct, which has a porous upper surface and high air velocity air jet is injected through it. Including the curvature effect of the porous channel, an empherical correlation has been developed for heat transfer on the curved surface. Assuming that the injected air having uniform temperature, the velocity and the temperature distributions throughout the channel are numerically studied. In displaying the results, the jet width is taken to be one- fourth of the jet height, and the parameter describing the curvature is the ratio of the channel height to the channel radius. Additionally, the jet Reynolds number; pu0L/u, is determined to be sufficient for fully describing the flow. In the analysis, the Reynolds number ranged from 100 to 1500.