The complexes of pincer ligand derived from P(CH2)n P(n=3,5) backbones
P(CH2)nP (n=3,5) zincirlerinden türeyen kıskaç ligand kompleksleri
  1. Tez No: 290986
  2. Yazar: EDA SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL İRİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde fosfinlerin genel özellikleri, belli başlı kıskaç ligandlar ve metal komplekleri, ayrıca katalitik özellikleri ile ilgili çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde deneysel çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde sentezlenen ligand ve komplekslerin karakterizasyonu sunulmuştur.Aromatik halka içeren türlerine oranla, alkan iskeleti içeren ligandlarla daha az çalışılmıştır. Alkan zinciri içeren bu kıskaç ligandlar esnek özelliklere sahip olup, yüksek reaktiviteli kompleksler oluşturmaktadırlar ve katalitik etkinlikleri üzerine de sınırlı sayıda çalışma mevcutturÇalışmamızın amacı, alkanlardan (düz zincirli) türeyen kıskaç ligandlar ligandları ve bunların metal komplekslerini sentezleyerek yapılarını aydınlatmaktır. Bu amaçla, kıskaç şeklinde bağlanabilecek ligandlar (dppp3= propane-1,3-diylbis(diphenylphosphine), dppp5= pentane-1,5-diylbis(diphenylphosphine) satın alındı ve (dpppS2(3)=propane-1,3diylbis(diphenylphosphine)disulfide, dpppS2(5)=pentane1,5diylbis(diphenylphosphine)disulfide sentezlendi ve bunların Pd ve Pt başlangıç metal kompleksleri ile reaksiyonları gerçekleştirildi ve metal komplekslerinin yapıları aydınlatılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. The first part is a concise review of general properties of phosphines, well-known pincer ligands and their complexes, also their catalitic applications. In part 2, the experimental details are explained. In part 3, characterization of synthesized ligands and complexes were presented.According to literature, pincer ligands complexes with an alkane backbone had been studied less than those with aromatic group. The high flexibility of the alkane rings as well, they possess the strong electron donating ability. In addition, C atoms in the corresponding metal complexes increase their reactivity. However, there are limited studies about their catalytic activities.The aim of the study is to synthesis ligands derived from alkane backbone and their metal complexes and identify their structures. For these purposes, the phosphine ligands , (dppp3= propane-1,3-diylbis(diphenylphosphine), dppp5= pentane-1,5-diylbis(diphenylphosphine) were purched and, (dpppS2(3)=propane-1,3diylbis(diphenylphosphine)disulfide,dpppS2(5)=pentane1,5diylbis(diphenylphosphine)disulfide were synthesized. They were reacted with the Platinum and Palladium starting complexes in order to pincer compounds. The structures of the ligands and metal complexes were tried to identify with the spectroscopic methods.