Genelleştirilmiş fuzzy açık kümeleri üzerine
On generalized fuzzy open sets
- Tez No: 290989
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN ASLIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezin amacı, Gougen tipli L-topolojik uzayların açık kümelerinden daha zayıf olan L-fuzzy kümeler sınıfının genel özelliklerini karakterize eden genel bir yapı inşa etmektir.Tez, beş bölümden oluşmaktadır.Tez ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı giriş bölümünden sonra ikinci bölümde tez boyunca kullanılan ve fuzzy kümeler teorisi ile ilgili olan temel kavramlara yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, amaca yönelik genelleştirmeyi sağlamak için $\gamma,$ bir X kümesinin bütün L-fuzzy kümelerinin ailesi üzerinde tanımlı ve monotonluk özelliğine sahip bir fonksiyon olmak üzere L-fuzzy $\gamma$-açık küme kavramı tanıtılmış ve bu kümelerin bazı önemli özellikleri elde edilmiştir. Bulunan sonuçlar literatürde yer alan küme türleri ile karşılaştırılmıştır.Dördüncü bölümde, Gougen tipli L-topolojik uzaylarda L-fuzzy $\gamma$-açık kümelerin davranışları incelenmiştir.Beşinci bölümde, L-fuzzy $\gamma$-açık kümelerin kesişimleri üzerine çeşitli özellikler incelenerek bazı sonuçlar verilmiştir. Bu bölüm, L-fuzzy $\gamma$-açık kümelerden daha güçlü olan L-fuzzy $\gamma$-regüler küme kavramının tanıtılması ve bazı önemli özelliklerinin incelenmesiyle sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to establish a general notion characterizing the class of all L-fuzzy sets weaker than the open sets of an L-topological space of Gougen type.The thesis consists of five chapters.After the introduction chapter in which the general information concerning to the thesis is given, in the second chapter, various fundamental notions on fuzzy set theory are mentioned.In the third chapter, in order to reach the main goal, the notion of L-fuzzy $\gamma$-open sets where $\gamma$ is a monotonic function on the family of all L-fuzzy sets on a set X is introduced and some important properties of these sets are investigated. The results are compared with the weaker types of sets presented in the literature.In the fourth chapter, the behaviors of the L-fuzzy $\gamma$-open sets in an $L$-topological space of Gougen type are investigated.In the fifth chapter, detailed investigations on the intersection of L-fuzzy $\gamma$-open sets are presented. This chapter is ended by introducing the notion of L-fuzzy $\gamma$-regular sets which are stronger than L-fuzzy $\gamma$-open sets and by studying some important properties of the family of these sets.