Selestitten (SrSO4 minerali) çıkılarak stronsiyum tuzlarının hazırlanması
Preparation of strontium salts from celestite (SrSO4 mineral)
- Tez No: 29516
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SELESTİTTEN (SrS04 MİNERALİ) ÇIKARILARAK STRONSİYUM TUZLARININ HAZIRLANMASI İrfan YAMAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Necla GÜNDÜZ 1993, Sayfa : 54 Jüri : Prof. Dr. Necla GÜNDÜZ Prof.Dr. Birgül ERK Doç.Dr. Zeynel KILIÇ Bu çalışmada, Türkiye'de büyük rezervleri olan selestit minerali çıkış maddesi olarak alınmış ve stronsiyumun önemli bazı tuzlarının yüksek verimle hazırlanması araştırılmıştır. Çalışmada, gravimetrik tayin yöntemi kullanılmış olup, atomik absorbsiyon spektroskopisi analizleri ile, gravimetrik yöntem sonuçlan desteklenmiştir. Ortamda bulunan safsızlıklar verimi büyük ölçüde düşürdüğü için, önce saf- sızlıklar ayınlmaya çalışılmıştır. Selestiti, stronsiyum tuzlarına dönüştürmek için kullanılan Na2C03, C (linyit kömürü) ve CaC^'ün teorik olarak gerek duyulan mik tarlarının % 500 fazlası alındığında, stronsiyum tuzlarının iyi bir verimle hazırlandığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Kalitatif analiz, kantitatif analiz, eritiş, indirgenme, atomik absorbsiyon spektroskopisi analizi, verim, dönüştürme.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis PREPARATION OF STRONTIUM SALTS FROM CELESTİTE (SrS04 MINERAL) İrfan YAMAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Supervis or: Prof.Dr. Necla GÜNDÜZ 1993, Page: 54 Jury : Prof.Dr.Neclâ GÜNDÜZ Prof.Dr. Birgül ERK Assoc. Prof. Dr. Zeynel KILIÇ In this work, the preparation of some important strontium salts like S1CO3, SrCİ2, Sr(N03>2, SrS from the celestite mineral which has a great amount of reserves in Turkey, has been investigated. The gravimetric determination method has been used and the results have been supported by atomic absorbtion spectroscopy results. Because of barium and calcium salts, which are found as impurities in the mineral of celestite, decrease the yield of strontium salts to a great extend, firstly it was tried to seperate them from the mineral. It was observed that the strontium salts were prepared in a productive way, when 500 percent of amount, which is more than the required amount theoretically, of Na2C03, C(lignite coal) and CaCİ2 are used. KEY WORDS: Qualitative analysis, quantitative analysis, fusion, reduction, analysis of atomic absorbtion spectroscopy, productivity, conversion.