Farklı ekici düzen tiplerinin bazı buğdaygil ve baklagil yem bitkisi tohumlarını ekim performansı
Seeding performance of different types of seeding units for legume and grass fodder crop seeds
  1. Tez No: 291115
  2. Yazar: CEREN TÜLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1359
Özet
Bu çalışmada, bin tohum ağırlığı değerleri 0,5-3 gram arasında değişen, kaliteli ekimi çok zor, küçük baklagil yem bitkisi tohumlarının ve ekimi güçlükle yapılabilen, kılçıklı ve çubuk şekilli buğdaygil tohumlarının ekimine uygun ekici düzenleri araştırmak ve performanslarını ortaya koymak amaçlanmıştır.Çalışmada, baklagil yem bitkisi tohumlarından, yonca (Medicago sativa) ve çayır üçgülü (Trifolium pretense), buğdaygil yem bitkisi tohumlarından, kılçıksız brom (Bromus inermis) ve kamışsı yumak (Festuca arundinacea) materyal olarak alınmıştır. Ekici düzen olarak, üstten akışlı büyük çaplı ve mini oluklu ekici makaralar, alttan akışlı oluklu makaralı (Brillon) ekim makinası ve pnömatik normal sıraya ekici düzen kullanılmış, bunların tohum akış karakteristikleri ve sıra üzeri tohum dağılım düzgünlüğü değerleri incelenerek karşılaştırmaları olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmelerde, Microsoft Exel programı ve Minitab istatistik paket programı kullanılmıştır. Sıra üzeri tohum dağılım düzgünlüğü, ? iyilik kriteri ve Vf varyasyon faktörü dikkate alınarak değerlendirilmiştir.Kılçıksız brom tohumunda, çubuksu yapısı nedeniyle tıkanmalar oluştuğundan, üstten akışlı büyük çaplı ve mini oluklu ekici makaralar, alttan akışlı (Brillon) ekim makinasının oluklu ekici makarası ve merkezi oluklu ekici makara (pnömatik) ile yapılan ekimlerde başarılı olunamamıştır. Buna karşılık, aynı ekici makaralar ile yonca, çayır üçgülü ve kamışsı yumak tohumları düzgün bir tohum akışı (CV ? % 2-3) ve `'iyi'' ? `'çok iyi''sıra üzeri tohum dağılım düzgünlüğünde ekilebilmiştir. Bununla birlikte kılçıksız brom tohumu, yonca ve kamışsı yumak tohumları ile birlikte karıştırılarak, pnömatik normal sıraya ekim makinası ile ekilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were, to investigate the performance of seeding units suitable to the legume crop seeds which one thousand corn weight is about 0,5-3 grams and also stringy, rodshaped seeds of grass crop seeds which can not be sown with high quality seeding easily.In this study,) from the seeds of legume crops, bromegrass (Bromus inermis) and tall fescue (Festuca arundinecea) from the seeds of grass crops were used. The seeding units considered in the study were top delivery ` large scale? and `mini fluted rollers?, brillon seeding machine with fluted rollers and pneumatic random seeding unit. Seed flow rate and accuracy of seed spacing were examined in the laboratory experiments and the obtained results were evaluated by using Microsoft Excel programme and Minitab statistical package programme. The regression models developed in this study included the seed flow rate changes with active flute length and rates of revolution. When the results were examined from the point of ? goodness criteria and Vf factor of variation, it was determine the performance of seeding units for the seeds of selected grasses and legumes.Bromgrass (Bromus inermis) were rodshaped seeds. Fort his reason bromgrass seeds couldn?t be sown by top delivery ` large scale? and `mini fluted rollers?, brillon seeding machine with fluted rollers and pneumatic random seeding unit. But alfalfa (Medicago sativa) , red clover (Trifolium pretense),and tall fescue (Festuca arundinecea) seeds were sown succesfully. The results of experiments for accuracy of seed spacing was (CV ? 2-3 ) `good? ? `very good?. Howeever, when bromegrass seed mixed with alfalfa and red cover seeds, this mixture could be sown by pneumatic rondom seeding unit succesfully.