Bilişim teknolojileri öğretmen adaylarının web 2.0 tabanlı ortamları mesleki gelişim amaçlı kullanım durumları
The usage of web 2.0 services of information and communication teacher candidates for the purpose of professional development
- Tez No: 291191
- Danışmanlar: PROF. DR. ERALP ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, bilişim teknolojileri öğretmen adaylarının web 2.0 tabanlı ortamları mesleki gelişim amaçlı kullanım durumlarını, bu süreçte yaşanan sorunları ve daha etkili bir biçimde uygulanabilmesi için geliştirilebilecek çözüm yollarını belirlemeyi amaçlamıştır.Çalışma, eylem araştırması şeklinde desenlenmiştir. Çalışmanın katılımcılarını Ege Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü'nde 2010-2011 öğretim yılı güz döneminde `Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin Mesleki Gelişimleri-I' dersine devam eden 4. sınıf öğrencileri (n=43) oluşturmuştur. Katılımcıların seçiminde ölçüt (amaçlı) örnekleme yöntemi kullanılmıştır.Çalışmanın uygulama aşamasında, bilişim teknolojileri öğretmen adaylarının yanında, mesleğe başlamış öğretmenler ile danışman, içerik sağlayıcı ve yönlendirici rollerini üstlenen araştırmacı da yer almıştır. Çalışmanın uygulama aşamasında Friendfeed adlı sosyal paylaşım ortamı kullanılmış ve uygulama 12 hafta sürmüştür.Çalışmanın verileri; anket formları, dokümanlar, sosyal paylaşım ortamı kayıtları ve çevrimiçi sınav notları gibi farklı veri toplama araçları ile elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde yüzde ve frekans gibi standart istatistik teknikler kullanılırken, nitel verilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır.Çalışmada ulaşılan genel sonuçlar şu şekilde özetlenebilir:? Bilişim teknolojileri öğretmen adaylarının bu çalışmayı oldukça yararlı bulundukları ve öğrendiklerini meslek yaşamlarında da kullanmayı istedikleri görülmüştür.? Bu çalışma sonunda öğretmen adayları, web 2.0 tabanlı ortamların öğretmen eğitimine ve K12 düzeyinde eğitime sağladığı katkılar konusunda fikir sahibi olmuşlardır.? Böyle bir çalışmanın başarıya ulaşabilmesi için taşıması gereken özellikler sosyal paylaşım ortamı, araştırmacı, katılımcı, öğretmen ve içerik alt boyutlarında incelenmiştir. Böyle bir çalışmada;? Kullanımı kolay, birden fazla ortamla entegre çalışabilen bir sosyal paylaşım ortamının tercih edilmesinin,? İlgili, zamanında ve eksiksiz dönütler veren, yönlendirici bir araştırmacının olmasının,? Yeterli zamana ve sürekli internet bağlantısına sahip katılımcıların seçilmesinin,? Deneyimli ve farklı uzmanlık alanlarına sahip öğretmenlerin bulunmasının,? Farklı içerik türlerine yer verilmesinin ve ağırlıklı olarak uygulamalı konuların ve gerçek sınıf deneyimlerinin paylaşılmasının başarıyı artıracağı görülmüştür.? Çalışmanın notla değerlendirilmesi bazı katılımcılarda katılımda artış ve olumlu motivasyon sağlarken bazı katılımcılarda zorunluluk hissi uyandırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study determines the usage of web 2.0 services of information and communication Technologies (ICT) teacher candidates for the purpose of professional development , encountered problems in this process and to specify the solutions which can be developed for more effective applications.Study is designed as the form of action research which is one of the qualitative research models. The study was conducted with 43 students enrolled who attend `Information and Communication Technologies (ICT) Teacher?s Professional Development -1? class in the Department of Computer Education and Instructional Technologies at Ege University during the Fall semester of the academic year 2010-2011. Purposeful sampling,which is used in qualitative researchs, was applied in order to determine the sample.During the application process, beside the ICT teacher candidates, experienced teachers and the researcher who performed as a counselor, content provider and guide are placed. During the application which was applied scope of ICT Teacher?s Professional Development -1 class, social network named Friendfeed was used and the application lasted 12 weeks.Data were collected through different techniques and data collection tools were questionnaire forms, documents, social network records and online exam results. In the analyses of quantitative data, standart statistic techniques were used like percent and frequency, on the other hand ; descriptive analysis technique was used in the analyses of qualitative data .The general conclusions reached in the study can be summarized as follows:? It is seen that, ICT teacher candidates found this study very useful and they want to use what they learn from this study in their professioanal life.? At the end of this study,teacher candidates hold a view about the contributions of web services to teacher training and K 12 level education.? Specialities for the success of this kind of study are analyzed by subdimensions of social network, researcher, participants, teacher and content.? Some important points that increase the success in a study like this can be summarized as follows;? Choosing a user friendly social network,? Availability of reseacher who gives relevant, punctual and complete feedbacks.? Choosing participants who have enough time and constant internet connectivity.? Availability of experienced teachers who have different professions.? Including different kind of contents and sharing real classroom experiences and practical subjets.? Evaluation by grades supplied motivation for some participants but some of them had sense of obligation.