Çevre yönetimin sisteminin emniyet teşkilatında uygulanabilirliği
The applicability of the environmental management system in police organization
- Tez No: 291214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çevre, insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı etkileşimde bulundukları biyolojik, fiziki, sosyal, ekonomik ve kültürel ortamıdır.Çevre yönetimi insanın çevre üzerindeki etkisini asgari düzeye indirmek, doğal dengenin kendini yenilemesine imkân tanıyabilmek ve doğal dengenin bozulmasını önleyebilmek için sorunları ortaya çıkarmak, toplumun çevre bilincini arttırıp çevrenin korunmasına, geliştirilmesine katkıda bulunmasını sağlamak ve bu amaçla çıkartılan yasa, yönetmelik ve kararları sıkı bir şekilde uyulmasını sağlamak amacıyla örgütsel yapılar oluşturur. Çevre yönetimi ulusal ve uluslararası alanda amaçlarının gerçekleştirilmesi için bu örgütsel yapıları oluşturulmuştur.Çevre yönetiminin amaçlarına ulaşabilmesi için vatandaşlarında bu amaçla hareket etmeleri ve davranışlarını, alışkanlıklarını, etik değerlerini bu yönde değiştirmeleri gerekir.Bu anlamda bakıldığında halk kitleleri ile iç içe olan Emniyet Teşkilatı'na da büyük görevler düşmektedir. Bu kapsamda hazırlanan çalışmamızda ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin Kamudaki Önemi ve Emniyet Teşkilatı'nda uygulanabilirliği anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environment is biologic, physical, social, economic and cultural medium that people and other living creatures maintain relations and interact throughout their lives.Environmental management generates organizational structures to minimize people affects on environment, for natural balance to renew itself and to prevent corruption of the natural balance expose of the troubles, to contribute development and protection of environment by increasing the people?s awareness on environment and to implement laws, regulations and rules enacted with these purposes.For environmental management to achieve these goals, citizens should change their behaviours, habits and ethical values in this direction.When looked so, public police organizations that are nested with people have many tasks. In our study, prepared in this context, ISO 14001 the Importance of Environment Management System in the Public and applicability on police organizations are tried to be told.