Thermodynamics properties of confined fermi gas
Sinirlandirilmiş fermi gazinin fiziksel özellikleri
- Tez No: 291227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜLVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Fermi sisteminin fiziksel özellikleri teoriksel olarak incelenmiştir. Bu amaçla, ilk olarak serbest (sınırlandırılmamış) gazın ısı sığası basıncı gibi temel özellikleri yüksek sıcaklık ve düşük yoğunluk gibi bazı özel durumlar için açıklanmıştır. Daha sonar n boyutta tuzaklandırılmış Fermi gazının fiziksel özellikleri açıklanmıştır. Thomas-Fermi modeli ve relativistik şekli gösterilmektedir. Kuvvet-kanun potansiyelinde zayıf etkileşen Fermi gazının davranışı, uzaydaki parçacık değişimi ve momentumu incelenmiştir. Sonunda kuvvet kanun potansiyelinde sınırlandırılmış iki boyutlu Fermi sistemi için Thomas-Fermi yaklaşımı kullanılarak hesaplamalar yapılmıştır. Sayısal hesaplamalarda sonlu farklar yöntemi kullanılmıştır. Sistemin fiziksel özelliklerinde sıcaklık değişimi, sınırlandırma şekli, Coulomb etkileşimlerinin etkileri de ele alınmıştır. Thomas-Fermi yaklaşımının etkinliği literatürde bilinen sonuçlar ile karşılaştırılarak kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical properties of fermi systems have been investigated theoretically. For this purpose, firstly some simple properties like pressure, heat capasity of a free(non-confined) gas are described for some special conditions like high temperature and low densities. Then the physical properties of trapped fermi gas in n dimension are explained. The Thomas-Fermi model and it?s relativistic form is presented. The behavior of weakly interacting fermi gas in a power law potential and the variation of the particles in the space and their momentums are also described. At last, calculations have been performed by using the Thomas-Fermi approximation for two dimensional fermi system confined in a power law potential. In numerical calculations finite difference method has been used. The effects of Coulomb interactions, type of confinement, variations of temperature on the physical properties of the system have also been discussed. The efficiency of Thomas-Fermi approximation is also checked by comparing known results given in the literature.