İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin ders başarılarını etkileyen kişisel, sosyo-ekonomik ve okul kaynaklı faktörlerin incelenmesi (Konya ili Akşemseddin İ.O. örneği)
Studying the personel and the social-ekonomical characteristics of students and school based factors that effects the succes of 8th grade of primary education school (Akşemseddin primary school in Konya)
  1. Tez No: 291229
  2. Yazar: MUSA AKKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin ders başarılarını etkileyen kişisel, sosyo-ekonomik ve okul kaynaklı faktörlerin literatür çerçevesinde neler olduğunun ortaya konulmasını ve bu faktörlerin etkileme düzeylerinin belirlenmesini amaçlayan bir istatistik uygulama çalışmasıdır.Verilerin analizinde SPSS 15.0 ve MS-P T11.0 paket programları kullanılmıştır.Çalışmada kullanılacak veriler öğretmen ve öğrencilere sunulun anketler yardımıyla elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi yapılırken grup ortalamalarının testinde varyansların eşitliği varsayımı sağlandığında tek-yönlü varyans analizi, aksi halde parametrik olmayan Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Varyansların eşitliği Levene testi ile belirlenmiş olup eşitlik sağlanmadığında parametrik olmayan Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Sürekli değişkenlerin normalliği Kolmogorov-Smirnov (K-S) parametrik olmayan yöntemi ile test edilmiştir. Ayrıca anlamlı sonuçların bulunduğu varyans analizlerinde Post-hoc çoklu karşılaştırma testleri uygulanmıştır. Sürekli değişkenlerin ikili ilişkilerinin belirlenmesinde ise Pearson korelasyon katsayısı ve Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır.Öğretmenlerden elde edilen sonuçlara göre, öğrenci başarısını etkileyen faktörlerden ilk 5'i etki sırasına göre; annenin öğrenim düzeyi, ailenin davranışları, öğrencinin yetenek ve becerisi, ailenin ayrı veya beraber yaşaması, öğretmen davranışları olarak sıralanmaktadır. Öğrencilerden elde edilen sonuçlara göre ise; ders çalışma becerisi, cinsiyet, öğrenilmiş çaresizlik, başarı güdüsü, bilgisayar kullanma süresi olarak sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, primary grade students's academic success affecting the personal, socio-economic and school related factors within the framework of the literature of what's put forward the aims and the identification of these factors influence the level of a statistical study of the application.Analysis of the data used SPSS 15.0 and MS-P T11.0 package programs.The data used in this study were obtained with the help of questionnaires submitted for teachers and students. Analysis of the data obtained when the assumption of equality of group means provided a one-way analysis of variance test for variances, nonparametric Kruskal-Wallis test was used otherwise. Levene's test for equality of variances was determined the non-parametric Kruskal-Wallis test was applied to equality. Normality of continuous variables has been tested with the Kolmogorov-Smirnov (K-S) nonparametric method. In addition, analysis of variance found no significant results were applied Post-hoc multiple comparison tests. In the determination of bilateral relations between continuous variables and Spearman's correlation coefficient Pearson's correlation coefficient was used.According to the results obtained from teachers, influence, the first 5 in the order of the factors affecting student achievement; mother's education level, family behavior, the student's abilities and skills of the family to live separately or together, are listed as the behaviors of teachers. study skills course, gender, learned helplessness, the motive of success, duration of computer use are listed as.