Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının kurum imajına etkisi üzerine bir araştırma
A study of corporate social responsibility effect on corporate image
  1. Tez No: 291297
  2. Yazar: EBRU GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY BİGE AŞKUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tarihsel süreç içerisinde, önceleri işletmeler, sadece kar amacı güden, tek hedefi mümkün olduğunca daha yüksek kar elde ederek sahiplerini memnun etmek olan kuruluşlar olarak görülmüşlerdir. Bu nedenle de çalışanların ve toplumun refahı ve mutluluğu ikinci plana itilmiştir.Günümüzde işletmeler sadece teknik ve ekonomik kuruluşlar olarak tanımlanmayıp, sosyal kuruluşlar olarak da anılmaktadırlar. Toplumun beklentilerinin değişmesinin işletmenin yeni kimliğini kazanmasında önemli payı bulunmaktadır. Tüketiciler için artık sadece bir ürünün/hizmetin maddi değeri ve kalitesi onu satın almak için yeterli olmamakta, satın aldıkları ürünün arkasındaki kuruluşun toplum için ne yaptığına bakmaktadırlar.Günümüzde başarılı kurumlar sadece ürün ve hizmet kaliteleriyle değil, sosyal profillerinin düzeyiyle de fark yaratıyorlar. Artan rekabet ortamında kalite, fiyat ve hizmet kalitesi kurumları birbirinden farklılaştırıcı faktörler olmaktan çıkmaktadır. Böyle bir ortamda kurum imajı büyük önem kazanmaktadır. Günümüzde iyi bir kurum imajına sahip olmak, sosyal sorumluluk bilincine sahip bir kurum olmaya bağlıdırBu çalışma ile işletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin kurum imajına etkileri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In hisorical process, in the beginning; the companies are seen as the organizations that `only focused on profit goal? and `also has the only goal to satisfy the owners by gaining high profit?. For this reason, the welfare and satisfaction of employees and society have secondary importance.At the present day, companies are defined both technical and economical organizations and also social corporates. The change of society?s expectations has important role on comprising new identity of companies. Consumers do not buy the products according to only the price and quality of product/service, they look for what the company behind the product do for society.At the present day, successful companies differentiate themselves not only with product and service quality but also with levels of social profiles. In a competitive environment, quality, price and service quality are not differentiated factors. In such an environment, corporate image becomes important. In today?s life, to have a good corporate image depends on to be a corporate that has asocial responsibility conscience. With this study, the effects of corporate social responsibility on corporate image is searched.