Cumhuriyetin ilanından sonra yaşanan ekonomik krizler ve medyanın bu krizlere yaklaşımı
After the founding of the Turkish Republics economic crisis and the media approach to this crisis
- Tez No: 291404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KOYUNCU SAYILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Cumhuriyet'in ilanından sonra ülkemizde küçük veya büyük ölçekte krizler yaşanmıştır. Yaşanan bu krizlerin bazıları küreselleşmenin etkisiyle dış ülkelerde başlayan ve ekonomimizi de etkisi altına alan krizler olurken, bazıları da hükümetlerin yanlış ekonomi politikalarından kaynaklanmıştır. Yaşanan bu krizlerin bazıları çabuk atlatılmış, bazıları da etkisini uzun yıllar sürdürmüştür. Medya, bu kriz dönemlerini yakından takip ederek halkı kriz konusunda bilgilendirmiştir. Medyada yer alan haberlerin kimi bu krizleri tüm gerçekliğiyle gösterirken, kimi de vatandaşı tedirgin etmemek için krizin tüm gerçekliğiyle anlatılmadığı haberlerdir. Bu çalışmada, ülkemizde yaşanan bu krizlere medyanın yaklaşımı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
There were small and large scale crisis was occured after founding of Turkish Republic. Some of these crisis started in foreign countries under the effect of globalization and then effected our country; rest of these crisis caused by the wrong politics of governments. Some of these crisis rode out easily; rest of these crisis effected the country for a long time. Media, watched these crisis closely and informed the public about these crisis. Some of the news which were published in the media, revealed in all reality of these crisis; rest of the media were not revealed in all reality of these crisis in the aim of not to make citizens anxious. In this thesis, approach of media to these crisis was analysed.