Supply Chain Management in der Weisse Ware Industrie
Beyaz eşya sanayinde tedarik zinciri yönetimi
- Tez No: 291426
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTAR TANYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Almanca
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama (Almanca) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tedarik globalleşme ve rekabetin etkisini arttırmasıyla satın alma dışında yeni bir anlam kazandı. Tüketici davranışları ve pazar şartlarının değişmesi, ürünlerin çeşitlenmesi ve global krizlerin etkisiyle şirketler tedarik süreçlerini yenilemek zorunda kaldılar. Tedarik Zinciri Yönetimi malzeme, bilgi ve ödeme akışlarını yöneterek doğru ürünün doğru zamanda, doğru yerde ve mümkün olan en uygun masrafla tedarik edilmesini amaçlamaktadır. Tedarikçi ilişkileri tedarik zinciri yönetiminde önemli bir role sahiptir. Bu süreçte tedarikçi belirlemek en önemli işlerden biridir. Hangi kriterler tedarikçi belirlemede ve değerlendirmede önemli bir rol oynamaktadır ? Bu araştırmada, Türkiye'deki ana sanayi firmalarının yan sanayi firmalarını seçerken kullandığı seçim ve değerlendirme kriterleri ile bu firmaların birbirleriyle olan ilişkileri incelenmekte ve bazı çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Supplying obtained a new meaning a part from purchasing by the increased effects of globalization and competition. Companies had to renew their supplying processes because of the changes in the behaviour of the consumers, market circumstances, new product types and global crises. Supply Chain Management manages material, information and paying flows and aims at supplying the right product at the right time, in the right place and with the optimum cost. Supplier relationships have an important role in Supply Chain Management. Defining the suppliers is one of the most important steps of this process. Which criteria play important role in determining and evaluating the suppliers? In this study, criteria in choosing subsidiary industry companies in white goods sector using by main industrial companies and relationships between these companies are analyzed and some solution suggestions are offered.