Perakende tedarik zinciri envanter sistemlerinin talep belirsizliği altında yönetimine ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 262459
  2. Yazar: SEDAT BELBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN TARIM, YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, perakende sektöründe envanter yönetiminin belirsizlik altındaki sorunlarını tespit ederek, bu sorunların nasıl giderilebileceğine yönelik çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın ilk aşamasında Türkiye'de kullanılan kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımları belirlenmiştir. Daha sonra bu yazılımların envanter yönetimi açısından sunduğu planlama olanaklarının ne olduğu araştırılmıştır. İkinci aşamada Türkiye'de faaliyet gösteren perakendeci firmaların envanter planlamasına ilişkin sorunları ve kullanmakta oldukları bilgi sistemleri tespit edilmiştir. Perakendecilik sektörü çok geniş bir kavram olduğundan, araştırma çerçevesi süpermarket zincirleri ile sınırlandırılmıştır. ERP yazılımlarının incelenmesi sonucunda, hiçbir yazılımın durağan olmayan stokastik ortamda envanter planlaması yapmadığı belirlenmiştir. Sadece SAS firmasının yazılımı durağan stokastik ortamda envanter planlaması yapabilmektedir. SAP R/3 ve Oracle yazılımları determisitik planlama yaparken, diğer ERP yazılımları sadece talep tahmini yapmaktadır. İncelenen süpermarket zincirlerinin çoğunluğunda Türk ERP yazılımlarının kullanıldığı ve talebin deterministik olduğunu varsayılarak planlama yapıldığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla Türk perakendecilik sektöründe, dinamik stokastik talep koşullarında planlama yapma özelliğine sahip bir ERP yazılımı kullanılmadığı söylenebilir. Bu durum, talebin sıklıkla değiştiği bir piyasada faaliyet gösteren süpermarket zincirlerinin stokastik talep yüzünden karşılaştıkları sorunlarına çözüm getirmemektedir. Bu yüzden talebin stokastik olduğu varsayılarak optimal envanter miktarının ve sipariş zamanının hesaplanması gereklidir. Süpermarket zincirlerinin bahsedilen bu sorunlarına çözüm önerileri sunmak amacıyla, bu çalışmada talep belirsizliği altında sipariş miktarı ve zamanı belirleyen akademik literatürdeki üç yöntem incelenmiştir. Bunlar sırasıyla Silver'ın sezgisel yöntemi (1978), Bookbinder-Tan'ın sezgisel yaklaşımı (1988) ve Tarım-Kingsman'ın (2004) optimal formülasyonudur.
Özet (Çeviri)
This study addresses determination of inventory management problems under uncertainty and suggests various propositions to solve these problems. The first stage of the study consists of identification of Enterprise resource planning (ERP) softwares which are used in Turkey. Then it was investigated which ERP software options were integrated for inventory planning. Secondly, there was a determination of inventory problems and information systems of companies in Turkey?s retail sector. Because of containing various company type, retail sector is restricted with supermarket chains. By examining of ERP softwares, it is determined that no software can make inventory planning under non-stationary stochastic demand environment. Only SAS can make inventory planning under stationary stochastic demand environment. When SAP R/3 and Oracle softwares able to make determenistic planning, rest of all can only make demand forecast. Most of supermarket chains were using Turkish ERP softwares and making plans under deterministic demand environment. It can be stated that Turkish supermarket chains don?t use any ERP software which have an option for planning under non-stationary demand environment. Result of this, supermarket chains suffers from costs which are related to unsatisfied demand under stochastic environment. That?s why optimal order size and time have to be calculated under stochastic demand assumption. Three major paper about determining order size and time under non-stationary demand environment in academic literature were examined in order to suggest several propositions for directing research to solve supermarket chains? problems. These papers are respectively listed as Silver?s heuristic (1978), Bookbinder-Tan heuristic (1988) and Tarım-Kingsman algorithm (2004).