İnsan hakları açısından çevre hakkı
Right to environment as a human right
  1. Tez No: 291430
  2. Yazar: ORSE DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çevre sorunları, kendinden yeni bir hak olarak söz ettirecek boyutlara ancak 1970'lerde, gelişen teknolojinin yardımıyla kapitalist sistemin doğayı acımasızca sömürdüğünün anlaşılmasından sonra ulaşır. Çevre hakkını da kapsayan son kuşak insan hakları, hakların gerçekleşmesinde toplumun bütün aktörlerini göreve çağırır ve hepsine ortak olarak sorumluluk yükler. Bu özellik, üçüncü kuşak haklara ?dayanışma? niteliği kazandırır ve üçüncü kuşak haklar, ancak bütün toplumsal aktörlerin dayanışmasıyla gerçekleştirilebileceği için diğerlerinden farklılaşır.Bu çalışmanın amacı, çevre hakkı özelinde insan haklarının bireyci - liberal yapısının dayanışmaya doğru nasıl evrimleştiğini göstermek ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi kararlarıyla örnekler sunmaktır. İki ana bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde çevre hakkının genel kavramsal çerçevesi çizilmekte, gelişim süreci, yapısı, diğer haklarla ilişkisi ve Türkiye'de çevre hakkı ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'nin kararları, sanayileşmeden, nükleer tehlike ve radyasyondan, kentleşmeden kaynaklanan çevre kirliliğine ilişkin dava kararları başlıkları altında gruplanarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
After the destruction of the nature by the capitalist system, in 1970s, the environmental problems and the right to environment have started to be discussed. Third generation human rights including the right to environment, concern all the societies with the same responsibilities. With that characteristic third generation rights obtain the quality of solidarity. The third generation rights are different because they can only be appear with the solidarity of the whole social factors.The aim of this study is to explain the evaluation of the human rights, especially the right to environment, from the liberal individualist structure to the solidarist structure and to present examples from European Court of Human Rights? decisions. At the first part of the study, the right to environment is explained generally and its development process, structure, connection with the other rights is announced. The right to environment in Turkey is also discussed. At the second part, the decisions of the European Court of Human Rights are examined under the titles of industrialization, nuclear danger and radiation, the environmental pollution based on urbanization.