İşletmelerde kurumsallaşma uygulamalarına yönelik çalışan tutumlarının örgüte bağlılık ve iş tatmini ile ilişkisi ve bir araştırma
The impact of instutionalization on the employees? organizational commitment and job satisfaction behaviors and a research
- Tez No: 291450
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Kurumsallaşma günümüzde en çok üzerinde durulan konular arasında bulunmaktadır. Değişik sektörlerde faaliyet gösteren birçok firma kurumsallaşma konusunda şirketlerini belirli bir aşamaya getirebilmek ve kurumsallaşmak adına çeşitli adımlar atmakta hatta çoğu şirket bu konu ile ilgili çeşitli firmalardan danışmanlık hizmeti almaktadır.Lojistik sektöründe kurumsallaşma konusu yüksek lisans tezi olarak ele alınırken öncelikle kurumsallaşma kavramı üzerinde durulacaktır.Bu tez çalışmasının amacı, yapılacak bir alan araştırmasıyla lojistik sektöründe, kurumsallaşma algısının çalışanların örgüte bağlılık ve iş tatmini nasıl etkilediğini ortaya koymaktır.Araştırma amacıyla, İstanbul' da 14 lojistik firmasında görev yapan personele 440 adet anket dağıtılmış, 440 adedi geri alınarak analize dahil edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, kurumsallaşmanın örgüte bağlılık ve iş tatmini davranışını pozitif yönde etkilediği bulunmuştur.Bu sonuçların yanında uygulamaya yönelik olarak da, çalışanların örgüte bağlılık ve iş tatmini davranışının örgütsel açıdan önemi ve nasıl arttırılabileceği hakkında değerlendirmeler, sonuçlar ve gelecek çalışmalar için öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, institutionalization is the most popular phrases. In different markets many of the companies have various studies to reach their goals about institutionalization level and most of them do get professional assistance from consultancy firms. Institutionalization in logistic companies and mostly organization concept would be discussed as the topic of this study.The purpose of this study is to identify the impact of institutionalization on the employees? organizational commitment and job satisfaction behaviors in the logistic sector.440 questionnaires were distributed to the employees of 14 logistic companies in Istanbul, 440 of them were returned and analyzed. The results indicate that institutionalization has direct positive influence on organizational commitment and job satisfaction behavior for exploration purposes.Finally, this study provides guidelines to help leaders to beter understand how to increase organizational commitment and job satisfaction behavior and to understand its importance for companies. Furthermore, this study also provides conclusions and suggestions for future studies.