Piyasanın koordinasyonunda yeni kurumlar: Yatırım Ortamını İyileştirme ve Koordinasyon Kurulu
The new institutions on the coordination of the market: The Coordination Council for the Improvement of Investment Environment
- Tez No: 291474
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
Bu çalışmada 1990'lar itibariyle ortaya çıkan Yatırım Ortamını İyileştirme kapsamındaki yapısal reformlar ve bu reformların koordinasyonunu üstlenen Yatırım Ortamını İyileştirme ve Koordinasyon Kurulu ele alınmaktadır. Bir yandan sermaye birikimi açısından reformların etkileri bir yandan da devlet ve piyasa arasındaki ilişkinin dönüşümünü incelemektedir. Piyasaların kendi kendini temizleyeceğini ileri süren teoriler ile düzenleyici devleti benimseyen teoriler üzerinden YOİ reformları değerlendirilmiştir. Bu bağlamda Neo Klasikler, Kurumcular ve Anayasal İktisatçıların somut/olgusal alanda YOİKK bünyesinde uzlaştıkları görülmektedir. Diğer taraftan Türkiye'de 2000'lerde başlayan YOİ çalışmaları fark yaratarak genişleyen yeniden üretim mekanizması bağlamında analiz edilmiştir. Genişleyen yeniden üretimin mekanik tekrarlardan oluşmadığı ve yeni ilişkilere gerek duyduğu tepit edilmiştir. Bu nedenle yeniden üretimin devam edebilmesi için gerek duyulan yeni ilişkilerin kurulması reform ve düzenlemelerin yapılmasını zorunlu kıldığı görülmüştür. Ancak sermaye birikiminin devamlılığı için gerekli düzenlemeler tek taraflı olarak birikimin koşullarını belirlememektedir. Ayı zamanda belirli bir birikime sahip olan sermayelerin reformların oluştuğu YOİKK gibi kurumlara üye olmaları, kendi birikim stratejilerinin reformlara içerilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle YOİ kapsamındaki reformlar ve YOİKK hem sınıf içi hemde sınıflar arası çatışmaların günyüzüne çıktığı alan olarak tanımlanmıştır. YOİKK'in çatışan çıkarları nasıl uzlaştırdığı ve reform sürecinin nasıl işlediği de çalışmada ortaya koyulmuştur. Çalışma neticesinde YOİKK ve YDK'nın sermaye birikiminin çerçevesini belirleyen düzenlemeleri şekillendirdiği ancak rekabet ve piyasaya içkin süreçler sonucunda sermaye birikiminde öne çıkan fraksiyonların ise reform listesini belirlemede etkin olduğu tespit edilmiştir. Nihai olarak YOİKK, kapitalist toplumsal ilişkilerin nasıl ve hangi ilişkiler ile yeniden üretimi sağlayacağını gösteren yasal düzenlemeleri hazırladığı için YOİKK'in çalışmalarının sermaye birikiminin gelişimini izlemek için yakından takip edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study considers the structural reforms within the scope of Improving Investment Climate and The Coordination Council for the Improvement of Investment Environment (YOİKK), which undertook such reforms. It investigates, on the one hand, the impacts of reforms in terms of capital accumulation, and, on the other, the transformation of the relationship between the state and the markets. The study also examines the YOI reforms through the self-regulating market theories and the regulatory state theories. In this context, it is seen that the Neo Classic, Institutional and Constitutional Economists have come into terms about Improving Investment Climate (YOI). On the other hand, the study investigates the YOI studies that had begun in 2000s in Turkey within the context of expanded reproduction by making difference. It establishes that the expanded reproduction process did not consist in only mechanical repetitions and it needed new relations. Therefore, it is seen that, to forge new relations in order for the reproduction to continue, rendered reforms and regulations a must. However, the regulations needed for the continuity of capital accumulation does not determine the conditions of the accumulation one sidedly. The fact that capitals having a certain level of accumulation are also members to institutions such as YOIKK ensures that their accumulation strategies are included by the reforms. Therefore, the reforms within the scope of YOI and YOIKK are defined as an area where a conflict between classes manifests itself. The study had established that YOIKK and YDK shaped the arrangements drawing the outlines of the capital accumulation, however, the factions that are coming to fore as a result of processes inherent to competition and market were effective in defining the reform list. Finally, since YOIKK prepared the legal arrangements that will indicate how and through which relations the capitalist social relations will be reproduced, it is important to monitor closely the works of YOIKK for the purpose of keeping abreast of the development of the capital accumulation.