T79-17 Turbojet motoru birinci kademe türbin rotar palesi kırılma olaylarının teorik incelenmesi
  1. Tez No: 29150
  2. Yazar: HÜSEYİN CAHİT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET J79-17 motoru Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-4E uçaklarında kullanılan bir turbojet motorudur. Tüm çalışan cihazlarda olduğu gibi J79-17 motorlarında da çeşitli arızalar meydana gelmekte, bunlar periyodik bakımlar ve gerek görüldüğünde revizyonla giderilmektedir. Biz yine bu arızalardan biri olan J79-17 motoru 1 kdm türbin rotor palesi kopma olaylarının teorik yönden incelenmesi konulu bu tez çalışmasında türbin palelerinde meydana gelen aşırı sıcaklık ve yüklerin neden olabileceği olayları araştırmaya çalıştık. Bu incelemede sırasıyla, bir turbojet motorundaki tepki kuvveti ve her noktadaki sıcaklığın hesaplanması için gerekli denklemleri, türbin palelerindeki sıcaklık ve yük dağılımlarını vermeyi amaçladık. Ayrıca J79-17 motoru 1 kdm türbin rotor palesi kopma olaylarına neden olabilecek noktaları vurgulamaya ve alınabilecek önlemleri araştırmaya özen gösterdik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY J79-17 engine is an engine that used to power F-4E fighter aircrafts. And the Turkish Air Force utilizes then. When we think then as a working machine, it is not surprise to face some problems and failures. These can be solved during the periodic maintenance and/or the overhaul process if needed. In this thesis, one problem corresponding to 1st stage turbine blade failures resulted from excessive temperature and loading, is theorically searched and the related findings are presented hereunder. In this work, we aimed to stress the following subjets and interactions: Propulsive forces produced by the engine, necessory calculations or equations for determining the properties (especially, temperature) at every station, and the distribution of temperature and loats on turbine blades. Giving additional stress on the subjets of 1st stage turbine blade failwes, protective studies are tried to find out thinking about their possible reasons.