Sözleşmeden doğan geçit hakkı
Die wegrechte (the right of way)
- Tez No: 291550
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP HELVACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Sözleşmeden doğan geçit hakkı, yüklü taşınmaz malikinin iradesine dayalı bir mülkiyet kısıtlaması olarak, yüklü taşınmaz üzerinde belirlenmiş veya kullanıma göre belirlenecek bir güzergâhı, geçit yolu olarak kullanma yetkisi sağlayan irtifak hakkıdır. Taşınmazlar üzerinde kurulacak tüm ayni haklar gibi geçit hakkı da, kural olarak, tescil ile varlık kazanır. Hakkın kurulmasıyla birlikte bir taraftan sözleşmeden doğan borç ilişkisi diğer taraftan da kanuni borç ilişkisi olarak adlandırılan ikili bir hukuki rejim ortaya çıkar. Kanuni borç ilişkisi çoğunlukla emredici karaktere sahip olmayan düzenlemelerden oluştuğundan, temel hukuki ilişki olarak adlandırılan irtifak sözleşmesi geçit hakkı sahibi ile yüklü taşınmaz maliki arasındaki ilişkinin de temel kaynağını oluşturur. Geçit hakkının kanuni tipinin izin verdiği ölçüde taraflar arasındaki ilişkinin irtifak sözleşmesi ile şekillendirilmesi mümkündür. Geçit yoluna yönelik saldırılar bakımından, geçit hakkı sahibinin, ayni hakka dayalı koruma sistemi yanında zilyetliğe dayalı koruma sisteminden de yararlanması mümkündür. Bunların yanında yüklü taşınmaz maliki tarafından gerçekleştirilen saldırılar karşısında sözleşmeye dayalı taleplere de başvurulabilir. Ayni hakların kurulmasında geçerli olan zorunlu tescil kuralıyla aynı doğrultuda ayni hakların sona ermesi de terkin yoluyla gerçekleşir. Geçit hakkı da, bu genel kural doğrultusunda, terkin ile birlikte son bulur. Ancak, hemen hemen her kuralın uygulamasında olduğu gibi terkin kuralının da istisnaları bulunur. Diğer bir söyleyişle, geçit hakkının sona ermesi terkine bağlı olmakla birlikte bazı durumlarda terkin dışında hakkın sona ermesi de mümkündür. Bu son olasılıkta, geçit hakkı sicil dışında maddi olarak sona erdiğinden yapılacak terkin açıklayıcı olur.
Özet (Çeviri)
The right of way is a kind of esasement which is based on the will of the owner of the encumbered immovable property. So that the entitled party has the right to use the emcumbered property as a gate way. Like all the easements that are established on the immovable property, as a rule, the right of way is established by registration in the land register. When the right is registered, two different relations occurs. On of them is based on the contract and the other one is based on the code. Although the relation based on the code has a non-mandatory character, the parties can give a shape to the esasement according to their will. But they are not free while giving the shape. The principles of the Law of Property will guide them. In accordance with the registration the right of way will be draw to close by the cancellation. The cancellation will be institutor or explanatory.