Geleneksel Türk ailesindeki dönüşümün sosyal politikaya etkisi
The effect of transformation on traditional Turkish family to the social policy
  1. Tez No: 291590
  2. Yazar: FURKAN DÜZENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT OMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsanlık tarihinin vazgeçilmez kurumlarından biri olan ve çok önemli görevler üstlenen aile kurumu, bu günde önemini sürdürmekle beraber, gelişen ve değişen sosyal yapıya paralel olarak bazı problemleri de bünyesinde taşımaktadır. Ne var ki, söz konusu problemlerin çözümü noktasında da en fonksiyonel kurumların başında yine aile gelmektedir. Aile üyelerinin rolleri ve statülerindeki değişim; tarihi süreci içerisinde ailenin dönüşümüne etki etmiş, sosyal devletin ise oluşan yeni duruma müdahil olması, bireysel sosyal politikalara önem vermesiyle gerçekleşmiştir. Bu çalışmada, değişimin gerçekleşen sosyal politikalara yaptığı etki ve toplumun temeli olan aile kurumunun yaşadığı dönüşümün aile bireyleri ekseninde incelenmesi amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
Institution of the family, which is essential foundation of human history and also taken on a lot of task, in spite of maintain its importance, carry along some problems with concordantly growing and changing social system. But at the point of solving the given problems, family is also the leading foundation of the most of others. The changing of family members roles and status, effected the family foundation, also social governments taking part in new consisted situation is came true with paying attention to personal social policies. In this study, taken as a goal that; the effect of changing to realized social policies and analyzing of the family foundations transformation though the line of family members.