Neolitik ve Erken Kalkolitik çağlarda Burdur-Antalya bölgesi bant ve geometrik boya bezekli çanak çömleği
The Burdur-Antalya region pottery with painted band and geometrical decorations from the Neolithic and Early Chalcolithic periods
  1. Tez No: 291614
  2. Yazar: ASLIHAN YURTSEVER BEYAZIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN UMURTAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
?Neolitik ve Erken Kalkolitik Çağlarda Burdur-Antalya Bölgesi Bant ve Geometrik Boya Bezekli Çanak Çömleği? başlıklı tez konusu ile söz konusu çanak çömleğin, öncelikle teknik özelliklerine, bezemelerine göre değerlendirilmesi ve bu kadar uzun bir süreci kapsayan geleneğin, zaman içinde geçirdiği değişimlerin saptanması amaçlanmıştır. Boya bezekli çanak çömleğin büyük bir kısmı yayınlarda ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Ancak bu tezle, bölgede Hacılar, Kuruçay, Höyücek ve Bademağacı'nda yapılan kazılarda bulunan bant ve geometrik boya bezekli malzeme ilk defa toplu halde incelenerek, bu çanak çömleğin ortaya çıkışı, gelişim süreci ve tarihlenmesi ile ilgili sorunların çözümüne katkıda bulunacağı düşünülmüştür.Çanak çömlek incelenirken öncelikle mal grupları saptanmış, daha sonra bezekler türlerine ve dönemlerine göre sınıflandırılarak, bezemenin kronolojik gelişimi ortaya konmuştur. Ayrıca, boya bezekli kaplar, mal gruplarına göre tipolojik olarak sınıflandırılmıştır. Çanak çömlek, bezeme, mal grupları ve kap formları arasındaki ilişki açısından da değerlendirilmiştir.Burdur-Antalya Bölgesi'nde boya bezeme geleneğinin Neolitik Çağ'ın erken evrelerinden başlayarak, Geç Neolitik/Erken Kalkolitik Çağ sonuna kadar sürekli olduğu görülmektedir. Söz konusu bölgenin boya bezekli çanak çömleği, komşu bölgelerde bulunan çağdaş yerleşmelerle karşılaştırılarak, bu geleneğin dağılımı ve etki alanları saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis entitled ?The Burdur-Antalya Region Pottery with Painted Band and Geometrical Decorations from the Neolithic and Early Chalcolithic Periods,? was to discuss the painted pottery of the area, dated to Neolithic and Early Chalcolithic Periods, principally according to its technical attributes and decoration characteristics, and determine the changes this long lasting tradition underwent during the course of time. Most of the Painted pottery has already been evaluated in publications. However, in this thesis the painted pottery with band and geometrical decorations found during excavations at the Hacılar, Kuruçay, Höyücek and Bademağacı settlements in the Burdur-Antalya Region has been studied as a whole group for the first time as it was thought that this approach would help to solve such issues as when the pottery first appeared, how it developed and the dating of it.While examining the pottery, first its ware groups were determined and then these were classified according to their decoration types and periods, thus revealing the chronological development of the use of decoration. Also, the painted pottery was typologically classified according to its ware groups. The pottery has also been evaluated in terms of the relationship between decoration, ware groups and pottery forms.It is observed that the painted decoration tradition in Burdur-Antalya area began in the early phases of the Neolithic Period and continued without interruption until the end of the Late Neolithic/Early Chalcolithic Period. The paint decorated pottery of the area has been compared with that of contemporary settlements in the neighbouring areas and an attempt has been made to determine the extent of the distribution and influence of this tradition.