Servetin yaygınlaştırılmasında çok ortaklı anonim şirketlerin yeri ve rolü
The role of companies of public-ownership on fedistibution of wealth
  1. Tez No: 291615
  2. Yazar: SEVGİ IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALPARSLAN AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Anonim şirketler halka açılarak hem kendisi için gerekli olan finansman kaynağını temin eder, hem de küçük tasarruf sahipleri için tasarruflarını değerlendirebilecekleri bir alan oluştururlar. Böylece çok ortaklı anonim şirketler servetin tabana yayılmasında etkin bir rol oynarlar.Servetin yaygınlaştırılmasında çok ortaklı anonim şirketlerin yeri ve rolü incelendiği bu çalışmamızda; servetin yaygınlaştırılmasında uygulanabilecek politikalara, çok ortaklı anonim şirketler yoluyla servetin yaygınlaştırılmasına, çok ortaklı anonim şirketlerin sosyo-ekonomik etkilerine ve son olarak da çok ortaklı anonim şirketlerin serveti yaygınlaştırmadaki rolü Türkiye açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
By public offering, corporations can provide the required source of finance for themselves and small savers can have the oppotunity to put their savings to good use. Thereby, the companies of public ownership plays an important role on redistribution of wealth.By public offering, corporations can provide the required source of finance for themselves and small savers can have the oppotunity to put their savings to good use. Thereby, the companies of public ownership plays an important role on redistribution of wealth.In this study, the role of the companies of public ownership on redistribution of wealth is analysed by dealing with the policies of redistribution of wealth, redistribution of wealth by the companies of public ownership, socio-economic effects of the companies of public ownership and finally the role of the companies of public ownership on redistribution of wealth in Turkey is discussed.