Yuvarlak çubuk haddelemesinde özel yöntemler
  1. Tez No: 29166
  2. Yazar: BEHÇET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Tez çalışmamın konusunu, yuvarlak çubuk haddelemesin de kullanılan yarmalı haddeleme yöntemleri oluşturmaktadır. Yarmalı haddeleme yöntemleri, daha az yüzde ezme oranı ile ürünler elde etmeye müsaade ettiği için daha az sayıda pasolar gerektirir. Bu yüzden, hadde ayaklarının sayısı azalmakta ve düşük hızda yüksek verimlilik sağlanmaktadır. Bu çalışmada, küçük çaplı çubukların haddelemesinde yüksek verimlilik ve minimum üretim maliyeti sağlayan -:“Yarmalı Haddeleme Yöntemleri”konusunda incelemelerde bulunulmuştur. Birinci bölümde yuvarlak çubuklar için yarmalı had deleme teknolojisi incelenmiştir. İlk bölümlerde yarmalı haddeleme teknolojisinin genel tanımı ve yarma metodları ele alınmış ve işlemin kontrolü incelenmiştir. Daha sonraki bölümlerde giriş ve yarma klavuzunun tanıtımı, vazifesi, hazırlanması, bakımı incelenmiş ve hadde paso dizaynı ve fabrika planı ele alınmıştır. Son bölümde yarmalı haddelemenin avantajları incelen miş ve yarmalı haddeleme teknolojisinin uygulama örnekleri ele alınmıştır. İkinci bölümde yuvarlak çubuklar için çok yarmalı haddeleme teknolojisi incelenmiştir.İlk bölümlerde çok yarmalı haddeleme teknolojisinin genel tanıtımı ve yarmanın metodu incelenmiş ve hadde paso dizaynı ele alınmıştır. Daha sonraki bölümlerde çok yarmalı haddeleme metodunun deneyleri ele alınarak deney sonuçları açıklanmıştır. Son bölümde çok yarmalı haddelemenin avantajları incelenerek elde edilen sonuçlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde yarmalı haddeleme için yuvarlak çubukların kalibrasyon ve elektrik motor gücü hesapları yapılmıştır. İSTANBUL 1993 BEHÇET ÇALIŞKAN
Özet (Çeviri)
SUMMARY Subject matter of my thesis is cleave-rolling methods/ systems employed at bar metal rolling. Cleave-rolling systems allows production of materials with less amount of surface crushing, therefore necessitating less number of passings. H ence, rolling legs decrease in number and high production yield is achieved at low speeds. This study examines“Cleave-rolling systems”enabling minumum production costs and high proficiency for rolling of minimal radius bars. At the first part Cleave-rolling systems technology for bar metals were investigated. First chapters were assigned to general description of Cleave-rolling systems and cleaving methods, and process control was investigated. Further chapters were assigned to entry and cleaving guide description, its duty, preparance, maintenanca were scrutinized and roll passing desing and factory plans were viewed. At the closing chapter benefits of Cleave-rolling sys tems were looked into, and application processes of the said technology were described with examples. In the second part multi-Cleave-rolling methods for bars were studied. At the initial chapters general description of Cleave-rolling technology and cleave methods, and passing desing were studied. Further chapters, Cleave-rolling methods were studied with tests including test results. At the last part benefits of Cleave-rolling were througly investigated and acquired results were duly enume rated. ISTANBUL 1993 BEHÇET ÇALIŞKAN