Using google analytics, card sorting and search statistics for getting insights about METU website's new design: A case study
Google analitik, kart gruplama ve arama istatistiklerini kullanarak ODTÜ web sitesinin yeni tasarimi hakkında bilgi edinmek: Örnek olay çalışması
  1. Tez No: 291675
  2. Yazar: MUSTAFA DALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKAYA TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde geni? kitlelere ula?manın ve bilgi iletmenin en kolay ve hızlı yolu web sayfalarıdır. Bu sayfaların etkinliğini, sayfalarda bilginin bulunabilirliğini ve kullanıcıların kafasındaki bilgi mimarisini ölçmek önemli bir konu haline gelmi?tir. Bunun yanında, yapılan değerlendirmelerin yeni tasarım sürecine dahil edilmesi ve sürecin ba?ındaki ara?tırma kısmında kullanılması tasarım sürecini daha kullanıcı odaklı hale getirecektir.Bugüne kadar yapılan çalı?malarda bu ölçümlerin nasıl tanımlanması gerektiği, web sayfalarını değerlendirirken hangi boyutların kullanılması gerektiği ve bu ölçümlerin sayfanın yeniden tasarlanırken hangi problemleri çözdüğü konusunda fikir birliği yoktur. Mevcut çalı?malarda sesli dü?ünme protokolü ile kullanılabilirlik testleri yapılmakta ve kullanıcıların site üzerindeki hareketlerinin basit yazılımlarla incelenmektedir. Web analitik araçları kullanılarak kullanıcıların gezinme davranı?ları, bilgiyi bulma ve sayfada kaybolma durumlarının ölçülmesiyle alakalı kısıtlı çalı?ma bulunmaktadır.Bu tez çalı?masında, mevcut öğrenciler, aday öğrenciler, akademisyenler, üniversite personeli ve ara?tırmacılar gibi farklı kullanıcı gruplarına sahip ODTÜ web sitesi bilgi mimarisi ve bilginin bulunabilirliği açısından değerlendirildi. Değerlendirme sırasında üç farklı araç kullanıldı. Google Analitik raporları ile varı? (landing) sayfalarının optimizasyonu ve bilgi bulunabilirliği ölçümlendi. Kart gruplama çalı?masıyla kullanıcıların kafasındaki bilgi mimarisi çıkarıldı. Arama istatistiklerinden kullanıcıların zamana bağlı olarak web sayfasında aradığı bilgiler çıkarıldı. Bütün bu ölçümlerden çıkan sonuçlar web sayfasının yeni tasarım sürecine dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Today, websites are one of the most popular and quickest way for communicating with users and providing information. Measuring the effectiveness of website, availability of information on website and information architecture on users? minds have become key issues. Moreover, using these insights on website?s new design process will make the process more user-centered There is no consensus on how to define web site effectiveness, which dimensions need to be used for the evaluation of these web sites and which problems will be solved by these insights during the design process. The existing studies include usability tests with think-aloud procedure and session and user path analysis with simple software. There is limited study on web analytics tools which can be used for gathering users? navigation behaviours, lostness in website and information availability.In this thesis, METU Website which has different user groups like students, prospective students, academicians, staff and researchers, has been evaluated in terms of information architecture and information availability. Three methods and tools have been used for evaluation. Google Analytics reports used for landing page optimization and information availability. With the help of card sorting, information architecture on user?s mind measured. Search statistics give insight about users? information search trends. The results obtained using these methods have been utilized in the new design process.