Bazı yeni benzimidazol türevlerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis of some new benzimidazole derivatives and clarification of their structures
- Tez No: 291794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHİTTİN KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma heterosiklik bileşikler arasında önemli bir yeri olan benzimidazol türevi bileşiklerin mikrodalga destekli senteziyle ilgilidir. Bu çalışma sonucunda 11 yeni benzimidazol türevi bileşik heterosiklik bileşikler ailesine kazandırılmıştır.Çalışmamızın birinci kısmında literatürde kayıtlı Pinner metoduyla gerekli olan imino ester bileşiği sentezlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise yeni bir yöntem kullanılarak o-Fenilendiamin türevi ile bir önceki basamakta sentezlenen iminoester bileşiği etkileştirilerek yeni bir benzimidazol türevi sentezlenmiştir. Üçüncü kısımda ise sentezlenen bu yeni benzimidazol bileşiğinden bir ester türevi bileşik ve dördüncü kısımda ise sentezlenen ester bileşiğinden hidrazid türevi bileşik elde edilmiştir.Çalışmanın son kısmında ise elde edilen hidrazid türevi, 8 farklı aldehit ile etkileştirilerek benzimidazol halkası içeren 8 yeni schiff bazı sentezlenmiştir.Elde edilen yeni bileşiklerin yapı aydınlatılması ise IR, 1H-NMR ve kütle spektroskopisi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with microwave-assisted synthesis of benzimidazol compounds which are an important part of heterocyclic compounds. As a result of this study, 11 novel benzimidazol derivatives have been gained in literature.In the first part of our study, iminoester compound which is needed for benzimidazole compound was synthesized according to the Pinner method in literature. In the second part, a novel benzimidazol derivative has been synthesized with treating o-Phenylenediamine derivative and iminoester compound,synthesized in previous cheapter, by using a novel method. In the third chapter, an ester compound has been synthesized from the novel benzimidazol derivative and in the fourth chapter, a hydrazide compound has been synthesized from the novel ester compound.In the last part of our study, the newly synthesized hydrazide derivative has been treated with different aldehyde to synthesize 8 novel schiff bases which contains benzimidazol skeleton.The structure of newly synthesized compounds was determined by spectroscopic methods using IR, 1H-NMR and Mass spectroscopy.