Farklı enerjilerde elektron-elektron ve foton-elektron ışınlamalarında bitişik alan doz dağılımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the dose distiributions of appositional fields at the different energies for electron-electron and photon-electron irradiations
- Tez No: 291816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DİRİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Adana Onko Onkoloji Merkezinde bulunan Siemens marka Primus model lineer hızlandırıcı cihazı kullanıldı. Bitişik alanlar oluşturmak için bu lineer hızlandırıcıda bulunan 6MV ve 15MV foton demetleri ve 5MeV, 7MeV, 10MeV, 12MeV ve 14MeV elektron demetleri kullanıldı. Katı-su fantomunun BT kesit görüntüleri elde edildi. BT görüntüleri üzerinde cilt yüzeyinde farklı gap durumları için SSD tekniği kullanılarak XİO tedavi planlama sisteminde üç boyutlu tedavi planlamaları hazırlandı. Hesaplanan planlamalardan bitişik foton-elektron ve bitişik elektron-elektron alanları arasındaki birleşik doz dağılımları, artan gap durumları için çakışma noktası boyunca incelendi. Elde edilen sonuçlardan verilen dozun %95-%107'lik doz kabul sınırına uyan en uygun gap değerine karar verildi. Bu gap değerlerine göre farklı enerjilerde film dozimetrisi ve TLD dozimetrisi yapıldı. Çakışma etrafındaki düşey doğrultudaki doz dağılımı ve yatay doğrultudaki doz profil bilgisi incelendi. TPS sonuçları film ve TLD dozimetrisi sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Bu sonuçlar, foton ve elektron demetleri için farklı enerjilerde farklı gap değerleri için bitişik alan doz değerleri TPS'den elde edilen doz değerleriyle film için ±%5 ve TLD için ±%4 arasında değişen farklarla doğrulanmıştır. Sonuç olarak, bitişik alanların kullanılacağı tedavilerde sıcak ve soğuk noktaların klinik olarak kabul edilebilir düzeyde olmasını sağlayacak gapler bırakılması ve bu gaplerin gerekli dozimetrik ölçümler yapılarak doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Siemens Primus linear accelerator, which is located at Adana Onko Oncology Center, was used. 6MV-15MV photon beams and 5MeV, 7MeV, 10MeV, 12MeV, 14MeV electron beams were used to create appositional fields. CT scans of solid water phantom were acquired. 3D treatment plans were prepared for various gap situations on CT images using SSD tecnique with XİO treatment planing system. Combined dose distributions between adjacent photon-electron and electron-electron fields were analyzed for increasing gap situation in the junction. The best gap value complying with 95%-107% of given dose decided. According to this gap values, film dosimetry and TLD dosimetry were done for different energy levels. Vertical dose distribution and horizontal dose profile around the junction were examined. TPS results were compared with film and TLD dosimetry results. The results of the comparison of the doses from the TPS and TLD for the different photon and electron fields with different gap values in the junction area were validated with %5 for film and %4 for TLD. Consequently, for treatments where adjacent fields are used, there should be gaps to have clinically acceptable hot and cold points and they should be validated by doing necesaary dosimetry measurements.