Nükleer tıpta planar ve tomografik incelemerde standart fantom kullanılarak farklı sistemlerin görüntü işleme algoritmalarının kıyaslanması
Comparison of image processing algorithms between different systems in planar and tomographic studies in nuclear medicine
- Tez No: 291828
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Klinikteki SPECT uygulamalarının doğruluğu büyük oranda klinik amaca yönelik seçilen görüntü toplama ve işleme parametrelerine bağlıdır. Bu parametreler genellikle uygulamalar arasında standardizasyon sağlamak ve aynı zamanda rutin klinik çaılşmaları hızlandırmak amacı ile protokoller içinde ayarlanmıştır.Ççalışmanın ilk aşamasında iki klinik protokol, beyin ve genel Spect, beş farklı spect sisteminde karşılaştırılmıştır. Jaszczak fantomunun tomografik görüntüleri her bir sistemde iki protokolde de sistemde mevcut görüntü alma ve görüntü işleme parametreleri ile elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise jaszczak fantomu ile standart bir protokolde her sistemde tomografik çalışmalar yapılmıştır. Kesit görüntülerini elde etmek için Projeksiyon verileri diğer sistemlere aktarılmıştır.Sonuçlar incelendiğinde; ilk aşamada alınan verilerde kontrast değerlerinin sistemler arasında 1.78 ile 1.91 oranında farklılık gösterdiği gözlenmiştir. İkinci aşamada sistemler arası benzer kesit elde etme algoritmalarının doğruluğu araştırılmış; buradaki maksimum kontrast değişiminin 1.24 olduğu görülmüştür. Aynı zamanda benzer görüntü toplama ve kesit algoritmaları kullanılarak Spect sistemlerinin performansları da test edilmiş ve bu karşılaştırmada 1.36 oranında fark elde edilmiştir.Sonuç olarak; bir sistemden diğerine gidildiğinde üretici tarafından benzer protokollerde önerilen klinik protokoller arasında farklar olduğu gözlenmiştir. Kullanıcılar aynı amaca yönelik protokollerde standardizasyonu sağlayabilmek için fantom çalışmaları ile bu protokollerde gerekli değişiklikleri yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
The accuracy of the clinical SPECT examinations is highly depends upon the acquisition and processing parameters which are selected according to the clinical task. These parameters are usually set within the protocols in order to make standardization from one study to other one and also speed up the clinical routine. Methods; In the first part of this work, two clinical protocol, brain and general SPECT, have been compared for five different SPECT systems. Tomographic images of Jaszczak phantom were obtained at each system for both protocols using the default acquisition and processing parameters. In the second part of the work, tomographic study of a standard protocol was carried out at each system with the Jaszczak phantom. Projection data were transferred to other system softwares for reconstructions. Results; For the first part of the work the contrast variations up to 1.78 and 1.91 times among the systems were found.The accuracy of the similar reconstruction algorithms as well as data transfer were investigated, maximum contrast variation was 1.24 among the softwares in the second part of this study. Performance of SPECT systems were also tested using similar acquisition protocols and reconstruction software, and 1.36 times differences were noticed in these comparisons. Conclusions; The default clinical protocols offered by the manufacturer for similar studies may be different from each other. User should do necessary modification on these protocols using phantom studies as well as established standardization for the same purpose protocols among the softwares.