Denizcilik işletmelerinde tanker işletmeciliği iç değerlendirme programı (TMSA) ve kalite sistem standartlarının karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of tanker management self assessment programme and quality system standarts for maritime managements
  1. Tez No: 291830
  2. Yazar: BİLLUR BAHAR AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada kimyasal ürünler ve petrol ürünleri taşıyan tanker işleten işletmelere uygulanan bir anket ile işletmelerinin performanslarını nicel olarak gösteren denetlemelere ait veriler, stratejik planlama, stratejik kontrol, stratejik iyileştirme süreçlerine ve toplam kalite yönetiminin süreçleri olan planlama, uygulama, ölçme ve geliştirme süreçlerine ait veriler toplanmıştır. Denizcilik işletmelerinde uygulanan kalite sistem standartları ile tanker işletmesi iç değerlendirme programının bu verilere göre karşılaştırmalı olarak istatistiksel analizi yapılmıştır. Uygulanan sistemlerin performanslar ile ilişkisi ve strateji süreçleri üzerinde etkisi araştırılmıştır.Bu çalışmanın amacı:?Türkiye'deki denizcilik organizasyonlarının emniyetlerini, performanslarını ve kalitelerini yönetmek ve strateji kontrolü yapmak için ne tür yaklaşım ve sistem modelleri kullandıklarını incelemek,?emniyet, kalite, çevre yönetimleri ve sürekli gelişim yaklaşımlarına bakış açılarının gözlemlemek,?bu konularda işletmelerin bünyesinde yapılan çalışmaların etkili olup olmadığını hakkında istatistiksel fikir edinmek,?başlangıç aşamasında ki bu uygulamalar hakkında mevcut durumunu tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, quantitative performance indicators related with inspections, strategic planning process, strategic control process, strategic improvement process and total quality processes were collected via a questionnaire which was filled in by the ship management compalies managing chemical and petroleum product tankers. Tanker management self assessment programme and quality system standarts for maritime managements were compared as per these performance indicators via statistical analysis. These analyses were carried out to understand whether a statistically significant effect is visible on strategic processes and to determine whether a statistically significant relationship exists on performance indicators.The goals of this thesis are :?to examine approaches and system models that are used in Turkish tanker management organizations in order to manage their quality and safety performance,?to observe their perspective on the approaches of safety management, quality management, enviromental management and continuous improvement,?to understand statistically the effectiveness of these practices,?to identify status-quo condition related with these practices.