Ekstrüzyon tekniğinin çimento esaslı malzemelerde uygulanması
The application of extrusion technique to cement-based materials
  1. Tez No: 291859
  2. Yazar: AYDIN SANCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR YILMAZ PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, çimento esaslı malzemeler ekstrüzyon tekniği kullanılarak üretilmiştir. Çalışmanın amacı, taze haldeki çimento esaslı malzemelerde yüksek stabilite elde edilmesi ve sertleşmiş haldeki mekanik özelliklerin araştırılmasıdır. Bu tez kapsamında, süperakışkanlaştırıcı ve kıvam düzenleyici katkıların ve polipropilen liflerin varlığı ve oranlarının, ekstrüde malzemelerin stabilite ve mekanik özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda; çimento esaslı ekstrüde malzemelerin taze haldeki dayanımları arttıkça şekil stabilite faktörünün arttığı belirlenmiştir. Kıvam düzenleyici oranı arttıkça şekil stabilite faktörünün, eğilme dayanımının ve kırılma enerjsinin arttığı, süperakışkanlaştırıcı oranı arttıkça şekil stabilite faktörünün azaldığı, eğilme dayanımında, basınç dayanımında ve kırılma enerjisinde önemli bir değişim olmadığı, polipropilen lif oranı arttıkça şekil stabilite faktörünün azaldığı, eğilme dayanımının ve kırılma enerjisinin arttığı fakat basınç dayanımında önemli bir değişim olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cement-based materials were produced by the extrusion technique. Aim of the study is to obtain high stability of extruded fresh material and to investigate mechanical properties of in hardened state. Within the scope of this thesis, the effect of the presence and ratio of super plasticizers, consistency modifying agent additives and polypropylene fibers on the stability and mechanical properties of extruded materials were experimentally investigated. The main results of the experimental study can be drawn as follows; it is obtained that the stability factor increases with increase in green strength. The stability factor, flexural strength and fracture energy increases but the compressive strength does not show a significant difference with increase of consistency modifiying agent ratio. The stability factor decreases but the flexural strength, fracture energy and compressive strength do not show a significant differences with increase of super plasticizers ratio. The stability factor decreases, flexural strength and fracture energy increases but the compressive strength does not show a significant difference with increase of polypropylene fibers ratio.