Bilgisayar destekli merkezkaç vantilatör tasarımı
Computer aided design of centrifugal fan
  1. Tez No: 291862
  2. Yazar: CÜNEYT ÇERÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CEM PARMAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde kullanım amacına göre çeşitli şekillerde üretilen radyal vantilatörler, konut ve ofislerdeki iklimlendirme ve havalandırma uygulamalarında kullanılmasının yanı sıra sanayide toz toplama ünitelerinde, genel havalandırma sistemleri ve pnömatik malzeme transfer sistemleri gibi değişik endüstri uygulamalarında sıklıkla kullanılan turbo makinelerdir.Bu tez çalışması kapsamında merkezkaç vantilatörlerin tasarım ve geliştirme sürecinin hızlı ve güvenilir bir biçimde yapılabilmesi için tasarım teorilerinin araştırılması ve elde edilen bilgiler ışığında yazılacak olan bir program tarafından, radyal vantilatörlere ait tasarım değerlerinin hesaplanması ve iki boyutlu teknik resimlerinin elde edilmesi üzerine çalışmalar yapılmıştır.Çalışmalar kapsamında ilk olarak, değişik pervane yapılarına sahip olan radyal vantilatör tiplerinden, istenen kapasite değerlerini sağlayacak vantilatör geometrisini veren çeşitli teorilerin araştırması yapılmıştır. İkinci aşamada, elde edilen bilgiler ışığında bir boyutlu tasarım yöntemleri kullanılarak Visual Basic tabanlı olarak yazılan ve kullanıcı tarafından girilen kapasite değerlerini sağlayacak akışa uygun vantilatör geometrisini ortaya koyan bir bilgisayar programı oluşturulmuştur. Program tarafından hesaplanan tasarım parametreleri doğrultusunda vantilatörün pervanesine ve salyangoz gövdesine ait iki boyutlu teknik resimlerinin AutoCad ortamında tamamen otomatik olarak çizilmesi sağlanmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise, program tarafından hesaplanan tasarım parametreleri ile aynı kapasite değerlerine sahip gerçek bir radyal vantilatör için üretici firmadan alınan imalat değerleri karşılaştırılmıştır. Bu sayede program tarafından hesaplanan tasarım parametrelerinin, vantilatörden istenen kapasite değerlerini gerçekte ne derece sağladığı hakkında bir görüşe varılmıştır.Bu çalışma kapsamında oluşturulan bilgisayar programı sayesinde, turbo makineler olan radyal vantilatörlerin tasarımları çok daha hızlı hale getirilerek, tasarım süreçleri geliştirilmiş ve hesaplamalar sırasında insan faktöründen kaynaklanan hatalar en aza indirilerek daha hassas sonuçların elde edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, according to the intended uses are produced in various ways radial ventilators in residential and office air conditioning and ventilation applications in industry as well as dust collection units, general ventilation systems and pneumatic material transfer system, various industries, such as frequently used applications are turbo-machinery.As part of this thesis the design and development process of centrifugal fans quickly and reliably be made about research has been done. In research of information obtained in the light to be written by a program, belonging to the radial fan design for calculating the two-dimensional technical drawings to obtain the work on have been made.In the context of work firstly, the radial fans with different types of propeller structure of the desired capacity, which provides for giving fans geometry, various theories research has been made. In the second stage, in the light of information obtained by using one-dimensional design methods based computer program was written in Visual Basic. This program provides geomtry of fan which the capacity value are entered by the user. Drawing of the snail body and fans propeller are drawn with the design parameters whcih are calculated by the program. These drawings are automatically created in AutoCAD environment. In the final stage of the study, design parameters calculated by the program which have the same capacity for a real manufacturing value received from manufacturers for radial ventilators were compared. Thus, the design parameters calculated by the program has been compared with the value of the fans which are produced by the manufacturer.The designs of the radial fans are much faster by the program created in the scope of this study and the design processes are developed. As a result, during the calculations minimize errors caused by human factors, more accurate results obtained be provided.