Alternatif soğutucu akışkanlar ve soğutucu akışkanların soğutma etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 29188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE DÜRÜYE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
m ÖZET Bu çalışmanın amacı, klasik soğutucu akışkanlar yerine bunların alternatifleri olan soğutucu akışkanların uygunluğunu incelemektir. Klasik soğutucu akışkanların ozon tabakasını tahrip etmesi, çeşitli firma ve kuruluşların bu konu üzerinde yoğunlaşmalarına neden olmuştur. Ozon tabakasının ödevi, güneşten gelen ultraviyole ışınlarını süzgeçten geçirmektir. İşte bu tabakanın tahribatı, ilerki dönemlerde dünya insanlarının yaşamı açısından endişe vericidir. Rawland ve Molina tarafından ortaya 1974 yılında atılan tez çeşitli konferans ve protokollerde incelenmiş ve CFC kullanımının 2000 yılına kadar sona erdirilmesi kararına varılmıştır. Tezde klasik soğutucu akışkanların avantaj ve dezavantajları ile ilgili bilgiler verilmiş, ozon yapısı ve önemi incelenmiştir. Daha sonra alternatifler hakkında bilgi verilmiştir. Alternatiflerinde, örneğin CFC-134-a, verimlilik açısından en iyi klasik akışkana göre iyi bir değerde olduğunu göstermek açısından, belli bir yoğunlaşma ve buharlaşma sıcaklıklarında, alternatif ve klasik akışkanların soğutma etkisi (SE) değerleri bilgisayar programında karşılaştırmıştır. Bu karşılaştırma aynı zamanda sabit evaparasyon sıcaklığına karşılık değişken kondensasyon sıcaklıklarında ve sabit kondensasyon sıcaklıklarına karşılık değişik evaparasyon sıcaklıklarında yapılmıştır. Bir soğutma sisteminde büyük ekipmanlar olan komprosör, kondenser ve evaparatörler göz önüne alınarak, bir soğutucu akışkan seçilip sabit evaparatör ve kondenser sıcaklıklarında ayrı ayrı olmak üzere Atm (Logoritmik sıcaklık farkını) değiştirmek suretiyle sabit k ısı transfer ve Q soğutma yüküne karşılık A (m2 soğutma yüzeyi) hesaplanmış ve herbir A değeri için kondenser ve komprosör ve evaparatör kapasitesi bulunmuş ve maliyet hesabı yapılarak belli evaparatör ve kondenser sıcaklıklarında değişken Atm ile maliyet arasında grafikler çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study is to examine the suitability of using the alternative refrigerant fluids instead of the conventional refrigerant fluids. The destructive effect of the conventional refrigerant fluids on the ozone layer has made many firms and establishments!?) concentrate on this subject. The function of the ozone layer is to filter the ultraviolet sun rays. The destruction of this layer may have very negative effects on human life in the future. The thesis proposed by Rowland and Molina in 1974 has been taken into consideration in many conferences and protocols and it has been decided to stop using CFC's by 2000 In this thesis, the advantages and disadvantages of conventional refrigerant fluids have been stated, the structure and the importance of ozone has been examined. After this, information on the alternatives has been given. In the alternatives (e.g. HAFC-134 a) the refrigerative effect (SE) values of the alternative and conventional fluids in certain condensing and evoporating temperatures have been compared by using a computer program, in order to show that the efficiency of the alternative fluids is better than that of the best conventional fluid. This comparison has been made by using constant evoporation temperature with varying condensation temperature, and constant condensation temperature with varying evaporation temperature. The compressor, condenser and evoparator, which are large equipments in a refrigerant system have been considered by choosing a refrigerant fluid. A (M2 refrigerant surface) has been calculated against constant heat transfer k and refrigerant load Q by changing Atm (Logarithmic temperature difference). In constant evaporation and condensation temperatures, and for every A value, the condenser, compressor and evaporator capacities have been calculated and cost analysis has been dowe to obtain the graphs of Atm versus cost in certain evaporation and condensation temperatures.