Alternatif soğutkan kullanılan doğrudan genleşmeli soğutma sistemlerinde evaporatör ve kondanser kapasitesine etki eden parametrelerin incelenmesi
Alternative, direct expansion cooling systems used in refrigerant evaporator and condenser examination of the parameters that affect the capacity of
- Tez No: 309191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN BULGURCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada doğrudan genleşmeli sistemlerde alternatif soğutucu akışkanlar kullanılmıştır. R22 alternatiflerinden R422D ve R417A soğutucu akışkanları deneyde kullanılmıştır. Bu gazlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu gazların kullanılmasında yağ ve parça değişimi gerekmemektedir. Teorik çalışmada bu gazların performans Duprex 3.2 yazılımı ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar; soğutma tesir katsayısı, soğutucu akışkan debisi, kompresör sıkıştırma işi, basma hattı sıcaklığı, sıkıştırma oranıdır. Bu değerler kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Daha sonra deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlarla, teorik çalışmalar sonucunda elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmanın sonucunda görülmüştür ki, deneysel şartlarında elde edilen sonuçlar ile teorik çalışmalar sonucunda elde edilen sonuçlar farklılıklar göstermektedir.Son olarak deneysel çalışmada kullanılan soğutucu akışkanlar için, log p_h diyagramlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Dolaylı küresel ısınma etkileri karşılaştırılması yapıldığında ise R422D'nin en yüksek ısınma etkisine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, an alternative refrigerant used in direct expansion systems. HCFC-22 alternatives, HFC-422D and HFC-417A refrigerants used in the experiment. These gases are widely used. The uses of these gases do not need to change the oil and parts. Theoretical study of these gases were compared with the performance Duprex 3.2 software. The results obtained, the cooling effect coefficient, flow rate of refrigerant, compressor, compression work, discharge line temperature, the com-pression ratio. These values were compared among themselves. Then the results obtained from experimental studies, compared with results obtained from theoretical studies. As a result of this comparison showed that, as a result of theoretical studies with experimental conditions, the results show differences in the results obtained. Finally, for refrigerants used in the experimental study, log p-h diagrams were com-pared. Comparison of the indirect effects of global warming when the heating effect is proved to have the highest R422D.