The assemblage of high-rise into the urban ecosystem as a utopian proposal
Yüksek binaların ütopik bir öneri olarak kentsel ekosisteme entegrasyonu
  1. Tez No: 291889
  2. Yazar: BERRAK YAPICI
  3. Danışmanlar: DR. ÇİĞDEM EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde, `yüksek bina' kavramı, çağdaş yüksek yapı mimarisinin gelişim sürecini etkileyen ve yönlendiren etkenleri derinlemesine anlayabilmek amacıyla kavramın teorik altyapısına da değinilerek incelenmiştir. Araştırmanın başında, yüksek bina kavramı ile ilgili genel bir fikir edinebilmek ve kavramı daha iyi anlayabilmek amacıyla çeşitli tanımlar üzerinde durulmuş, ardından da yüksek binaların geçirdiği metamorfoz, taşıdıkları sembolik ve işlevsel değerler bağlamında tartışılmıştır. Bunu takiben, yüksek binalar, hem içsel olarak ütopik özellikler taşıdıkları düşünüldüğü için, hem de ütopya yüksek binaların bilinmeyen ya da daha önce deneyimlenmemiş potansiyellerini ortaya çıkaran bir etken olarak değerlendirildiği için, ütopyalarla ilişkilendirilmiştir. Bu bağlamda, yüksek binaların sahip oldukları sembolik ve işlevsel değerler ile ütopik potansiyelleri de göz önünde bulundurularak, tekil ve otonom bir bina tipolojisi teşkil etmek yerine düşey bir kentsel ekosistem oluşturabilecek bir yüksek bina kavramı üzerinde detaylı olarak durulmuştur. Sonuç bölümünde ise, tez boyunca tartışılmış olan konular doğrultusunda, 21. yüzyıl bağlamında ütopik düşüncenin bir adaptasyonu ve tezahürü olarak ele alınan yeni bir yüksek bina jenerasyonunun tasarımı üzerine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the notion of `high-rise? has been considered extensively referring to its theoretical background in order to comprehend the factors affecting and orienting the development of contemporary high-rise architecture. In the beginning of the research, it has been gone through the definitions of high-rise in order to achieve a general understanding of the notion; consequently, the metamorphosis that tall buildings were undergone has been considered particularly in terms of the symbolic and functional values they have borne. High-rise has then been associated with utopias since utopian features were considered to be intrinsically present in tall buildings, and furthermore, because utopia has been thought to act as a factor revealing unknown or inexperienced potentialities of high-rise. Subsequently, the conceptualization of high-rise which would act as a vertical urban ecosystem proposition has been further discussed both in terms of the symbolic and functional values, and the utopian potential of tall buildings. Lastly, in the light of the issues discussed in the thesis, it has been focused on the design of a new generation of tall buildings as an adaptation and realization of utopian thought in the context of the twenty-first century.