Thioxantone derivatives with fluorene groups as visible light absorbing photoinitiators
Görünür bölgede absorbsiyona sahip floren-tiyoksanton türevleri
- Tez No: 291940
 - Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
tekniktir. Hem radikal hem de katyonik polimerizasyon bu anlamda kullanılmış vemekanizmaları da detyalı bir şekilde incelenmiştir. Metakrilatlar, doymamış poliesterler,poliüretanlar gibi bir çok formulasyona uygun olan UV ve görünür bölge absorbsansınasahip serbest radikal başlatıcıları çokca mevcut olduğundan serbest radikalpolimerizasyonda daha fazla ilerleme kaydedilmiştir.. Görünür bölgede aktif olan, hemparçalanabilir, hem de bimoleküler hidrojen koparma tipi başlatıcılar iyi bilinmektedir.Titonesen ve kamfokinonun aminle birlikte kullanıldığı sistemler buna örnektir.Fotobaşlatıcıların, görünür bölgede absorbansa sahip olmasının yanında sudaçözünebiliyor olması da günümüzün çevre dostu kimyası için oldukça önem taşır.Geleneksel fotobaşlatıcılara hidrofilik gruplar bağlandığında suda çözünebilen ancakfotoaktivitesi az da olsa azalmış fotobaşlatıcılar sentezlenebilir. Bununla birlikte, bubaşlatıcıların yeterli fotoaktivite gösterdikleri ortaya konmuş ve son zamanlarda önemlimiktarda çalışma su bazlı formülasyonlara kaymıştır.Bu tezde, görünür bölgede absorbansa sahip biri organik çözücülerde diğeri sudaçözünebilen floren karboksilik asit tiyoksanton ve onun sodyum tuzunun sentezisunulmuştur. Her birinin başlatma mekanizmaları Lazer Flash Fotolizi çalışmalarıyardımı ile belirlenmiştir. Geleneksel monomer formülasyonları ile yapılmış FotoDSCçalışmaları da tez içerisnde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Photoinitiated polymerization is a well-known technique exploited in manytechnologically important areas. Both free radical and cationic polymerizations havebeen used, and the mechanisms of initiation have been studied in detail. The free radicalmode is in more advanced state due to its applicability to a wide range of formulationsbased on (meth)- acrylates, unsaturated polyesters, and polyurethanes and theavailability of photoinitiators having spectral sensitivity in the near-UV and visiblerange. Both cleavable and bimolecular hydrogen abstracting type photoinitiatingsystems, acting in the visible range, are wellknown. Titanocene and camphorquinone inconjunction with an amine are typical examples for the respective systems.In addition to visible light absorbtion, water solubility of an initiator is also animportant parameter for todays green chemistry. İntroduction of hydrophillic groupsonto a conventional photoinitiator generally yields water soluble photoinitiator with alittle decrease in photoactivity. Still, these salts are shown to display sufficientphotoactivity, and scientific studies are intensivly shifting to the water-borneformulations.In this thesis, synthesis and characterization of two different photoinitiators, namelyfluorene carboxylic acid thioxanthone and its sodium salt; the former oil soluble and thelatter water soluble, but both with visible range absorbtion characteristics have beenreported. Their initiation mechanism have been investigated with Laser Flash Photolysis.The PhotoDSC studies of the photoinitiators in conjuction with the conventionalmonomer formulations are also included.