Patika bağımlılığı: Patent ve patika bağımlılığı ilişkisi
Path dependency: The relationship between patent and path dependency
- Tez No: 292035
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada günümüz olay ve olgularını etkileyen geçmiş koşulların önemi, geçmişte yapılan seçimlerin etkileri sonucu ortaya çıkan patika bağımlılığı kavramı incelenmiştir. Geçmişte yapılan seçimlerin üzerinde şekillenen yapı muazzam bir büyüklüğe ulaşmakta ve geri dönüşü zor bir hal almaktadır. Patika bağımlılığı kavramı da geçmiş tecrübe ve geleneklerden kaynaklanan tercihlerin daha iyi alternatifler ortaya çıkmasına rağmen hala üstünlüğünü koruması olarak tanımlanmaktadır. Patika bağımlılığı geçmişte alınan kararların bugünün koşullarında geçerliliğini yitirmiş olmaları durumuna bile devamlılık göstermesini açıklamaya çalışmaktadır. Çalışma yapılırken farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların aldıkları patentler incelenmiş, patent detayları incelenerek firma ve sektörlerin geçmiş tecrübe ve bilgi birikimlerinden nasıl etkilendikleri gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda sektörlerin patika bağımlılığı etkisinde olduğu, firmaların genel olarak sektör hareketlerine bağımlı olduğu ve aynı sektörde yer alan firmaların da kendi alanlarında özelleşebildikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study inspects the significance of the consequences of formerly decisions on today?s world. In addition to this, the conditions of the past is considered to have a role on today?s world as well. These phenomenon are inspected in the context of path dependancy. The structure built on the past decisions grow gigantic in size, and becomes virtually irreversible in time. Path dependancy concept is meant to reflect that although better alternatives emerge against today?s habits and options; they prevail. Path dependancy tries to explain that although habits and behaviours that are based on past decisions are outdated, they stil exist. This study has inspected patents owned by companies in different industries, and detailed observation of the patents has tried to prove how past experience and know-how cumulation effect them. The conclusion states that almost all industries are path dependant, and companies in different industries develop in accordance to the development of the given indsutry. Besides, it is also seen that companies in the same industries differentiate only in their own areas.