Hava alanı çevresindeki okullarda gürültüden rahatsızlığın ve sınıfların iç akustik koşullarının saptanması
Determination of annoyance levels of noise in the schools which are located near airport and acoustical conditions of classrooms
  1. Tez No: 292059
  2. Yazar: SELDA KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜN TAMER BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmada İstanbul'un en gürültülü bölgelerinden biri olan ve özellikle uçak gürültüsüne maruz kalınan, Bakırköy ilçesinde bulunan 4 lise ve 7 ilköğretim okulunda öğrenci ve öğretmenlerin gürültü kaynaklarına karşı olan rahatsızlıkları araştırılmıştır. Gürültüden rahatsızlığın değerlendirilebilmesi ve maruz kalınan tipik gürültü düzeyleri hakkında bilgi edinilmesi amacıyla, okul içerisinde ve bahçesinde, öğrenci ve öğretmenlerin bulundukları ortamın iç ve dış ortam gürültü düzeyleri ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar, okulların mevcut gürültü düzeylerinin, standart ve yönetmeliklerde belirlenen değerlerin oldukça üzerinde olduğunu göstermektedir. Çalışmada ayrıca, gürültüden rahatsızlığın belirlenmesi için öğrenci ve öğretmenlerin katıldığı anket çalışmalarıyla okullardaki işitsel ortam değerlendirilmeye çalışılmıştır. 11 okulda toplam 720 öğrenci ve 114 öğretmen ile yapılan anket sonuçlarına göre öğrenci ve öğretmenlerin yanıtları arasında istatistiksel olarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Öğrenci ve öğretmenlerin iç ve dış gürültü kaynaklarından yüksek oranda rahatsızlık duyduğu ancak öğrencilerin duydukları rahatsızlığın öğretmenlere göre daha fazla olduğu gözlenmiştir. Öğrenciler arasında yaşça küçük olanlar daha fazla gürültüden etkilenirken, öğrencilerin okuldaki rahatsızlık oranlarının ev ortamına göre daha fazla olduğu da araştırmanın bulguları arasındadır. Sınıfların iç akustik koşullarını belirlemek amacıyla yapılan ölçümler, sorunun büyüklüğünü bir kez daha ortaya koymuştur. Bu durum okullarda akustik açıdan önlemlerin alınması gerekliliğini gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, in one of the most noisy regions of Istanbul; Bakırköy, which is especially being exposed to aircraft noise, an investigation was carried out on the annoyance levels of students and teachers in 4 high schools and 7 primary schools. In order to evaluate the annoyance levels caused by noise and to be apprised of typical exposed noise levels, the inside and outside noise levels of school buildings and play grounds are measured. The results show that, existing noise levels are pretty high according to the levels designated by standards and regulations. The acoustic environment was also evaluated with the surveys which were filled up by students and teachers, in order to determine annoyance level of noise. According to the results of survey, which are carried out on 720 students and 114 teachers in 11 different schools, statistical comparisons were made between the answers of students and teachers. Although, it can be seen from survey results that all the students and teachers were affected from noise, the students were much more affected than the teachers. Additionally, according to survey results, effects of noise on younger students are bigger than the effects on elders, also for all students, the annoyance level of noise in school is bigger than they exposed at home. Measurements of interior acoustical conditions reveal the necessity of acoustical precautions in schools.