Otomotiv sektöründe proje yönetimi ve proje işgücü planlaması
Project management in automotive industry and project manpower planning
  1. Tez No: 292082
  2. Yazar: HASAN SERDAR TOPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, küreselleşen dünya ve artan rekabet koşullarında yeni ürün geliştirme veya ürün yenileme, iyileştirme kapsamında yürütülen proje yönetimi çalışmaları ele alınmış ve proje işgücü planlamasının önemi vurgulanmıştır. Proje işgücü planlaması hakkında teorik bilgilerin yanında, Türkiye'nin önde gelen otomotiv firmalarından birinde gerçekleştirilen, proje işgücü planlaması ve standardizasyonu uygulaması hakkında bilgi verilmiştir. Özellikle otomotiv sektörü gibi, sürekli yenilik gerektiren ve projelerin yoğun olarak yürütülmesi gereken sektörlerde, proje işgücü gereksiniminin proje yoğunluğuna yani dönemlere göre dalgalanması sebebiyle bu durum firmalar açısından problem teşkil etmektedir. Bu çalışmayla ortaya konulan uygulama ve yöntem sayesinde firmalar açısından bu süreci yönetmek daha kolay ve efektif hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, due to glabalization and increasing competitive environment, new product development or product innovation, enhancement related project management subject is mentioned and the importance of project manpower planning is emphasized. Besides theoretical informations about project manpower planning, a practical application example which was performed at one of the prominent automotive companies located at Turkey, is explained. Especially for some industries such as automotive industry which requires never ending improvement and continuous project management, fluctuation of project manpower requirement is causing some problems for the companies. The application methodology which is performed in this study enables these companies to manage this process in more effective and easy way.