Design of a reconfigurable flight display unit for a network flight simulator
Ağ uçuş simülatörü için özelleştirilebilir uçuş gösterge birimi tasarımı
  1. Tez No: 292160
  2. Yazar: UFUK ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN İNALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gelişen teknoloji ile analog cihazların yerini daha yetenekli dijital cihazlar almaktadır. Uçak teknolojisinde yer alan mekanik göstergelerin yerini de bilgisayar destekli göstergeler almaktadır. Mekanik göstergeler birbirinden bağımsız olmak zorunda olduğu için fazla yer kaplamakta ve uçağın ağırlığını arttırmaktadır. Bilgisayar destekli Ana Uçuş Gösterge Üniteleri sayesinde bu sorun giderilmiştir. Daha küçük bir alanda çok daha fazla değer çok daha hafif bir sistemle sağlanabilmektedir. Ünite tek alanda farklı panel gösterebilme özelliğin sahip olduğu için aynı alanda neredeyse sınırsız gösterge kullanabilme özelliğine sahiptir. Yazılım ile gerçekleşen ünite üzerinde değişiklikler kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu değişiklikler uçak üzerinde herhangi bir mekanik değişiklik gerektirmeyecektir. Bu tez bir ana uçuş gösterge ünitesinin yazılım ile gerçekleştirilmesini içermektedir. Ünitenin gerçekleştirilmesi için gerekli haberleşme ve bileşen altyapısı oluşturulmuştur. Ünite bağımsız çalışacak şekilde tasarlanmıştır. İletişim protokolüne uyan tüm sistemler ile entegre çalışma özelliğine sahiptir. Temel göstergeler olan Hava Hızı, Yatay Hız, Oryantasyon, Yön ve Yükseklik göstergeleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
By technology improvement, analog devices are replaced by more capable digital devices. Mechanical indicators related aircraft technology are replaced by computer aided display units. Because mechanical indicators have to be independent from each other, they require more space and increases the weight of the aircraft. Computer-aided Main Flight Display Units resolve this issue. Much more values can be shown in a smaller area with much lighter system.Beacuse a unit have the ability of showing multiple panels, in the same area using nearly infinit indicator is possible. It is easy to make modifications on the software based systems. These modifications can be done without a physical attempt on the aircraft. This thesis is about implementing flight display unit as software. To realize this unit a communication and component infrastructure are build. Unit is designed to work as standalone. It is suitable to integrate all the systems that satisfy the communication protocol. Fundamental indicators like Air Speed, Vertical Speed, Orientation, Heading and Altitude are implemented.