Hava alanı yolcu hareketlerinin simulasyonu için model önerisi
A model proposal for simulation of airport terminal passenger movements
- Tez No: 292176
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Havaalanları günümüz ulaşım sektöründe çok büyük öneme sahiptir. Gün geçtikçe artan uçak ve uçuş sayısı sebebiyle terminal kapasiteleri yeterli gelememekte ve gecikmeler yaşanmaktadır. Bu ihtiyaca karşılık yapılan yeni binalar tasarım sürecinde alınan kararlara rağmen, pratikte yeterli kapasiteyi sağlayamamaktadır. Bu bağlamda tez kapsamında, havaalanlarındaki kapasite ve yeterlilik gereksinimlerinin test edilmesinde yararlanılabilecek bir simülasyon için öneri geliştirilmiştir. Havaalanları planlamasında kullanılabilecek tasarım ilke ve kriterlerinden bahsedilmiştir. Yer seçimine yönelik ilke ve kriterler, pist, apron, terminal ilişkileri incelenmiştir. Sonrasında, terminal binasındaki mekan ilişkileri analiz edilerek, gelen ve giden yolcu akış diyagramları saptanmıştır. Bu akış diyagramları üzerinden belirlenmiş mekanların analizi yapılarak, her mekanın ortalama işlem zamanı, kapasiteleri ve özellikleri incelenmiştir. Bütün mekanlar incelendikten sonra, yolcu karakteristikleri araştırılmış ve yolcu tipleri, yürüyüş hızları, normal ve panik durumundaki hareketleri incelenmiştir. Bunların sonucunda terminal binasının kapasitesi ve gecikme durumları ile ilgili kriterler incelenerek terminal binası için oluşturulacak benzetim modelinin altyapısı oluşturulmuştur. Oluşturulması planlanan havaalanı yolcu hareketleri simülasyon modelinin geliştirilebilmesi için, modelin tanımı, kapsamı, yöntemi, kullanım alanları ve kullanıcı kitlesi belirtilmiştir. Sonrasında, modelin özellikleri ve kısıtlamaları açıklanmış, bu kriterler dahilinde modelin akış diyagramları ve algoritmaları ortaya konmuştur. Ve son olarak da sonuçların değerlendirilebilmesi için analiz ölçütleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Airports have a very important role in todays transportation sector, because of the increase of airplanes and flights each day, terminal capacities become unsatisfactory and delays occur. Despite the plans done on design stage, new facilites to meet the need are unsuccessful in practice. For solving this problem, creating a model to test the capacity and efficiency requirements of airports is intended. Design principles and criterias that can be used in airport planning are given. In this context, principles and criterias of choosing right location, runway, apron and terminal relations are examined. Afterwards, relations between facilities in terminal buildings are analyzed and incoming/departing passenger flow diagrams are established. With this diagrams, certain facilities are analyzed and average utilization times, capacities and specifications of each facility are observed. After this, passenger characteristics are studied and passenger types, walking speeds, actions on normal and panic situations are examined. Moveover, for developing the simulation models of airport passengers behaviors, definition of the model, content, methodology, area of usage and user group are specified. After, specifications and restrictions of the model are explained and, according to these criterias, flow diagrams and algorithms of the model are stated. Finally to evaluate the results, analysis measures are given.