Buzdolabı hava kanallarında yoğuşmanın incelenmesi
An investigation of condensation at refrigerator air channel
  1. Tez No: 292194
  2. Yazar: VASİ KADİR ERTİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEYHAN UYGUR ONBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Enerji tüketimi son yıllarda birçok araştırma konusunun içeriğini oluşturmaktadır. Beyaz eşya sektöründe de minimum enerji tüketimi, sektörün en önemli çalışma konularından biridir. Beyaz eşya sektörünün öncü ürünü olan buzdolaplarında çeşitli sebeplerden dolayı, enerji sarfiyatında önemli yer tutan ısıtıcılar kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında da bir ara bölmesiz no-frost buzdolabının hava kanallarında kullanılan ısıtıcıların hangi amaçla kullanıldığı ve nasıl kullanımdan kaldırılabilineceği irdelenmiştir.Tez çalışmasının ilk bölümü deneysel çalışmalar ile ilgili olup mevcut kanal yapısında ısıtıcıların kullanılma amaçları incelenmiştir. Dolabın ısıtıcılı ve ısıtıcısız durumunda dolap içinde belirlenen noktalarında sıcaklık ve bağıl nem ölçümleri yapılmıştır. Deneysel çalışmalar ile ısıtıcısız dolapta oluşan yoğuşma problemini engelleyecek bir kanal tasarımı üzerinde çalışılmıştır.Tez çalışmasının ikinci aşamasını ise sayısal analizler oluşturmaktadır. Bu analizler de dolap içindeki mevcut kanal ile yeni kanal tasarımının modelleri üzerinde çalışılmıştır. Deneyler ile belirlenen sınır koşulları ile kanallar içerisindeki akışın sıcaklık ve hız analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları deney verileri ile karşılaştırılarak, yeni kanal tasarımının etkinliği üzerinde durulmuştur.Sonuç olarak, buzdolabının enerji tüketiminde büyük bir pay sahibi olan ısıtıcıların kullanılmasını engelleyecek yeni bir kanal yapısı tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main content of many researches has been energy consumption in recent years. In white goods sector, minimal energy consumption is one of the main research topics, as well. In refrigerators, the pioneer product of white goods sector, the heaters which have an important role in energy consumption are used to prevent the condensation. In this thesis, the reasons why these heaters in air channels of no-frost refrigerators are used is studied and the ways that these heaters could be eliminated are searched.The first part of the thesis is about experimental studies and in this part the reasons why these heaters are used in current channel framework are analyzed. The temperature and relative humidity are measured in particular points of the refrigerator with and without heaters. A new channel is designed to prevent condensation problem in heater-free refrigerator with the help of experimental studies.The second part of the thesis contains numerical analysis. In this analysis, current channel in refrigerator and the new channel designs are examined. Through the boundary conditions obtained in the experiments, temperature and velocity analysis of the flow in channels are done. The performance of the new channel design is discussed by comparing the analysis and the experiment of data.As a result, the new channel design framework will make the use of heaters, which have a big role in energy consumption, unnecessary.