Application of lifting line and lifting surface methods for optimum marine propeller design
Optimum gemi pervane dizaynı için bir kaldırıcı hat ve kaldırıcı yüzey teorisinin uygulanması
  1. Tez No: 292201
  2. Yazar: BARIŞ BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, bir kaldırıcı hat ve bir kaldırıcı yüzey yöntemi kullanılarak gemi pervanesidizayn edilmiştir. İlk olarak, kaldırıcı hat teorisi kullanılarak pervaneye ait optimum(maksimum lift tork oranı) ana ölçüler hesaplandı. Sonra, kaldırıcı yüzey yöntemikullanılarak, kanat kesitlerine ait piç ve sehim oranları bulunarak analiz edildi. Buanalizi yapabilmek için kanat açıklığı, göbekten uca kadar devam eden panellerebölündü. Bu işler sırasında çıkan matematiksel denklem sistemi belirtilen tezdehidrodinamik piç açısı ile çözülmüş ve sirkülasyon dağılımı hesaplanmıştır. Sonrasında,Betz ve Lerbs yöntemleri kullanılarak optimum sirkülasyon dağılımı hesaplanmıştır.Optimum sirkülasyon dağılımını elde etmek için kanat kesit detayları analiz edilmiş vetezde açıklanan kaldırıcı hat teorisi ile benzerlik gösteren bir kaldırıcı yüzey yöntemi ilemodifiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present thesis, it is designed a marine propeller by coupling a lifting line and alifting surface methods. First of all, it is computed optimum (max lift torque ratio) maindimensions of the propeller by a lifting line theory. Then, by using a lifting surfacemethod, the section details of the blades such as pitch diameter ratio, and camber ratiohave been found and analyzed. In order to do this, the span of the key blade is dividedinto a number of panels extending from hub to tip. During this case obtainedmathematical equation system is solved with a prescribed hydrodynamic pitch angle, thecirculation distribution has been computed. Then, with Betz and Lerb's methods theoptimum circulation distribution is computed. In order to get optimum circulationdistribution, the section details of blades have been analyzed and modified by a liftingsurface method that is very similar to the lifting line explained in the content of thesis.