Türkçe metin seslendirme
Turkish text to speech synthesizer
  1. Tez No: 292235
  2. Yazar: TUNCAY ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Türkçe metinlerin insan sesine dönüştürülebilmesi için sistem tasarlanıp, geliştirilmiştir. Bu sistem geliştirilirken üç farklı yöntem (çift-ses ekleme, hece ekleme, ses süre ve şiddetinin değiştirilmesi) incelenmiş, uygulanmış ve her birinin anlaşılırlığı, -farklı yaş grubundaki dinleyicilere dinletilerek- istatistiksel olarak ölçülmüştür. Çoklu ses veritabanı desteğiyle aynı metin farklı insan sesleriyle seslendirilebilir hale getirilmiştir. Sistem; girilen metnin XML dosyasınadönüştürülmesi ve XML dosyasının ses dosyasına dönüştürülmesi olmak üzere gevşek bağlaşımlı iki farklı bileşeni içermektedir. Her iki bileşen kullanılarak Türkçe Metin Seslendirme Sistemi geliştirilmiştir. Ayrıca, görme engelliler için ekran görüntüsü gerektirmeden; metin yazabilmek veya daha önceden yazılmış bir metni dinleyebilmek amacıyla, metin düzenleme programı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish Text Synthesizer System is designed and developed, which converts text, written in Turkish, to human voice. Three different methods (diphone concatenation, syllable concatenation, changing amplitude and duration) are examined for developing this system, these three methods are implemented and their clarity is measured statistically ?all chosen sentences were listened by different age groups-. With multi sound database option, generating different sounds may be performed. The system consists of two loosely ?coupled components: one to generate standard XML file from given text, and the latter to generate sound from given XML string or file. Turkish Textto Speech System is built by using these two components. Besides, a text editing software program is developed to help the visually impaired edit text or listen pre-saved text without the need for a screen image.