Productıon of boron nitride
Bir nitrür üretimi
  1. Tez No: 29233
  2. Yazar: ABDİ AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
öz BOR NÎTRÜR ÜRETİMİ AYDO?DU, Abdi Doktora Tezi, Metalürji Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Naci SEVİNÇ Ağustos, 1993, 104 sayfa Borik asidin kalsinasyonu ile elde olunan borik oksidin karbon ve azotla reaksiyonu ile bor nitrür üretimi üzerinde çalışılmıştır. Deneylerde borik oksit miktarı stokiyometrik miktardan % 50 fazla olan borik oksit - karbon karışımları azot atmosferi altında tutulmuştur. 1100, 1200, 1300 ve 1400°C sıcaklıklarında, 2 saatlik sürelerde ve 1500°C sıcaklıkta 15, 30, 60, 90, 120, 180 ve 240 dakikalık sürelerde gerçekleştirilen deneylerin sonucunda bor nitrür oluşumunun 1500°C sıcaklıkta 120 dakikada tamamlandığı bulunmuştur. Reaksiyon ürününün aktiflenmiş odun kömüründen geriye kalan külden ve reaksiyona girmemiş borik oksitten temizlenmesinden sonra çok temiz bor nitrür elde edilmiştir. B203-C-N2 sisteminde BN oluşum reaksiyon mekanizmasının belirlenmesi yönünde de çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmaların sonuçlarından BN oluşum reaksiyonunun bir gaz ara fazı ile gerçekleştiği bulunmuş ve bu gaz ara fazının B203 olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Bor Nitrür, Borik oksit,Reaksiyon Mekanizması Bilim Dalı Sayısal Kodu: 604.01.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRODUCTION OF BORON NITRIDE AYDO?DU, Abdi Ph. D. in Metallurgical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Naci SEVİNÇ August, 1993, 104 pages Production of boron nitride by the reaction of boric oxide obtained from the calcination of boric acid with carbon and nitrogen was studied. Experiments consisted of holding boric oxide - carbon mixtures, in which the quantity of boric oxide was 50% more than the stoichiometric amount, under a flowing nitrogen atmosphere. It was found from the results of the experiments conducted at 1100, 1200, 1300, and 1400°C for 2 hours and at 1500°C for 15, 30, 60, 90, 120, 180 and 240 minutes that formation of boron nitride was completed in 120 minutes at 1500 C. After cleaning the reaction product from the ash of activated charcoal and from the unreacted boric oxide very pure boron nitride was obtained. Then the mechanism of the formation of BN from B203, C, and N2 was studied. It has been found that the reaction of BN formation proceeds through a gaseous intermediate phase. It has been concluded that the gaseous intermediate phase was B203. Keywords : Boron Nitride, Boric Oxide, Reaction Mechanism Science Code: 604.01.01 in