Haliç'te; kültür endüstrilerinin yer seçimi, kümelenme eğilimi ve kentsel yenileşme ile kültür endüstrileri arasındaki etkileşim
Haliç; location criteria and clustering aptitudes of culturel industries, the interaction between culturel industries and urban regeneration
  1. Tez No: 292382
  2. Yazar: FATMA GÖZDE KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜZİN BAYCAN LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, derinlemesine görüşme yöntemi ile yapılan alan çalışması yardımıyla Haliç Bölgesi'nin bir kültür adasına dönüşüm süreci incelenmiştir. Alanda gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler sonucunda; kültür endüstrilerinin Haliç çevresinde yer seçmelerinde rol oynayan faktörler tespit edilmiş, kümelenme eğilimi göstererek öbekler halinde Hasköy, Sütlüce, Cibali-Fener-Balat çevresinde yerleştikleri ortaya konmuş, kültür politikalarının ve politik sürecin de desteklediği dönüşüm süreci boyunca; kültür endüstrileri ile kentsel yenileşme arasında kesintisiz bir etkileşiminin meydana geldiği saptanmıştır. Yapılan alan çalışmaları, yazılı kaynakların ortaya koyduğu bilgileri doğrular ve pekiştirir nitelikte olduğu gibi; aynı zamanda Haliç Bölgesi'nde daha karmaşık bir yapıyı, kentsel dönüşüm ve kültür endüstrileri arasında bir etkileşim, çift taraflı bir sebep sonuç ilişkisi olduğunu da işaret etmektedir. Çalışmanın diğer bir özgün sonucu da; bölge sakinlerinin kentsel yenileşme sürecinden duydukları kaygı ve endişeyi de ortaya koyması olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the regeneration process of Haliç, from industrial zone to a culturel milieu, has been investigated, by the help of in-dept interviews. As a result of in-dept interviews; the factors that affected the location of culturel industries in Hasköy, Sütlüce, Cibali-Fener-Balat and clustering attitudes of these industries, have been betrayed. Also a continuous interaction between culturel industries and urban regeneration, has been confirmed, that has been supported by political process and culturel policies. The field works; not only have been predicated and confirmed the written sources but also have indicated a much more complicated structure which is based on the interaction and causal connection between the urban regeneration and culturel industries. Also the anxiety of people against the regeneration process, has been another genuine result of the study.