İnşaat sektörünün risk tutumu
Risk attitude of construction sector
- Tez No: 292413
- Danışmanlar: PROF. DR. HEYECAN GİRİTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Karşılaşılan aynı riskli durum için farklı bireyler ve firmalar farklı risk tutumları sergileyebilmektedirler. Risk hakkındaki herhangi bir karar, kararı alan kişi veya kuruluşun tutumundan önemli ölçüde etkilenecektir.Bu çalışmanın amacı, Türk İnşaat Sektöründe yer alan firmaların ve profesyonellerin karşılaştıkları riskli durumlar karşısında gösterdikleri tutumun ölçülmesidir. Tez çalışması, beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde tez çalışmasının amaçları ve bölümleri anlatılarak giriş yapılmıştır. İkinci bölümde risk kavramı ile ilgili yapılan literatür çalışmalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde risk yönetiminin tanımı yapılarak risk yönetiminin önemi ve amacı belirtilmiş, riks yönetimi süreçleri açıklanmış ve inşaat projelerinde karşılaşılan riskler tanımlanarak inşaat sektöründe risk yönetiminin önemi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde tutum kavramı açılanarak, tutumu oluşturan bilişsel öğe, duyuşsal öge ve davranışsal öge hakkında bilgi verilmiştir. Tutumun davranışa ve başarıya etkisi konusunda yapılan literatür çalışması ortaya konarak, tezin amacı olan riske karşı tutum konusunda bilgiler anlatılmıştır. Beşinci bölümde, inşaat sektörünün risk tutumunu ölçmeye yönelik yapılan anketin analizine yer verilmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar detaylı olarak beşinci bölümde ortaya konmuştur. Altıncı ve son bölümde araştırmanın genel değerlendirilmesi yapılmıştır.Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler ve ileriki çalışmalar için yaptığı öneriler sayesinde; risk tutumu konusunda inşaat sektörü için kaynak oluşturacak bir çalışma ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Individuals and firms may exhibit different risk attitudes for the same risk situations. Any decision about the risks is affected by the attitude of the person or organization significantly.The purpose of this study is to measure firms and professionals which act in the Turkish construction industry attitudes when they encounter by risky situations. Thesis consists of five chapters.In the first chapter of the thesis, it has been logged by explaining the objectives and sections of thesis.The second chapter studies the literature about the concept of risk.In the third chapter, the importance of risk management in the construction industry has been discussed by defining risk management, emphasising the importance and purpose of risk management, explaining riks management processes and stating risks encountered in construction projects.In the fourth chapter, concept of attitude is explained and it has been given informations about cognitive item, affective item and behavioral item which are constituent parts of attitude. The effect of attitudes on behavior and success has introduced by the literature study, the aim of the thesis about attitudes towards risk have been explained.Analysis of a survey which has been designed to measure the risk attitude of the construction sector has been considered in the fifth chapter. Emergent outcomes have been revealed in detail in. Sixth chapter has included an evaluation of the overall study.Work to create resources about risk attitudes for construction industry has been revealed with data obtained in this study and its recommendations for further studies.