Farklı ambalaj ve depolama koşullarının gazlı içeceklerin kalite karakteristikleri üzerine etkilerinin incelenmesi
An investigation of quality characteristics change in carbonated soft drinks packaged in different materials on different storage conditions
- Tez No: 292414
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HİKMET BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Gazlı içeceklerin ambalajlanmasında, plastik şişelerdeki CO2 kaybının belirlenmesi ürünün raf ömrünün tayininde önemlidir. Gazlı içeceklerin tüketiciye geleneksel cam şişeler yerine, daha pratik ve hafif olan PET (Polietilen tereftalat) şişelerde sunumu, her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Bununla birlikte bu dönüşüm sırasında içecek kalitesi ve duyusal kalite özelliklerinde bazı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, farklı özelliklerdeki plastik şişelerde depolanmış gazlı içeceklerin CO2 miktarındaki değişimi ile diğer önemli kalite karakteristikleri, 2 farklı depolama koşullarında incelenmiş ve elde edilen bu verilerin ürünlerin raf ömürleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. PET şişelere ek olarak PC şişelerin de farklı depolama koşullarında gazlı içeceklerin kalite karakteristikleri üzerindeki etkilerinin araştırılması amacıyla PC şişelerdeki gazlı içeceklere de aynı analizler uygulanmış ve sonuçları PET şişelerin sonuçlarıyla kıyaslanmıştır. Ayrıca, farklı boyutlardaki PET şişelerde ve geri dönüşümlü PC şişelerde ambalajlamış numunelerde, briks değerleri ile duyusal kalite üzerindeki etkileri nedeniyle üründe kalan karbondioksit miktarının zamana bağlı olarak değişimi ölçülmüştür. Takiben, farklı boy plastik şişelerde depolanan gazlı içeceklerin kalite karakteristiklerindeki değişimlerin depolama koşulu, farklı hacimlerdeki plastik şişeler ve zamana bağlı ilişkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında ayrıca, duyusal testler yardımıyla kalite karakteristiklerinde meydana gelen değişimin tüketiciler üzerindeki etkisi de incelenmiş ve bu amaçla, özellikle gazlı içeceklerin sunumu esnasındaki tat algısının öncelikli olarak CO2 veya sunum sıcaklığından etkilenmeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Shelf life estimation is a very important issue in the beverage industry. Assessment of the carbondioxide loss through the plastic bottle walls by the packaging application has always been desirable and challenging at the same time.PET (Polietilen tereftalat) bottles for carbonated beverages have many advantages over glass and metal containers. However, plastic bottles are also known to be imperfect barriers for gaseous liquids, because they are semipermeable. In this study, change in CO2 levels and other important quality characteristics of the specified carbonated beverages that stored in various PET bottles are analyzed in different storage conditions and the data gathered is used in the examination of products? shelf lives. In addition to PET plastic bottle analysis, quality characteristics change in carbonated beverages stored in PC plastic bottles are analyzed and the comparison made between PET and PC plastic bottles.In scope of this study, first of all the production process of soft drinks and package types generally used for carbonated beverages are evaluated and type of package in which the minimum carbonation loss has occured due to the storage temperature is tried to be considered. In samples packaged in recyclable PC, one way PET containers, nutritive quality characteristics such as brix, and CO2 amount in the samples due to their effects on sensorial quality characteristics are observed for a period of time. In another part of the study the change in the quality characteristics are tried to be established by consumer sensorial tests.